25. prosince 2010

Minidárek

natali design love
Pin It

Sváteční atmosféra u nás

natali design xmas2 QP2
Pin It

2. svátek vánoční

Se druhým svátkem vánočním je spojeno veselí a koleda. V českých zemích byl tento den spojen především s koledou - ta kdysi souvisela s magickými pohanskými obřady. Věnovala se jí velká pozornost, protože z darovaných předmětů se soudilo, co na koho čeká. Křesťanství však postupně vytlačilo pohanské obřady a z koledování se stala zábava dětí a skrytá žebrota dospělých. 
"Na Štěpána není pána", tvrdilo staré pořekadlo - na tento den totiž kdysi začínal rok a měnila se i služba vesnické chasy. I ve starém Římě dostávali otroci v tuto dobu při saturnáliích dočasnou svobodu. Veselí souviselo s tím, že se vyplácela celoroční odměna, což byly kromě peněz i naturálie, šaty a dary - například pěkná vánočka. 
K charakteristické atmosféře venkovských Vánoc patřilo pastýřské vytrubování. Právě pastýři si totiž jako obecní zaměstnanci chodili dům od domu pro výplatu. Na jednom ze svých obrázků z roku 1945 nazvaném Slouha to zachytil Josef Lada: u rozzářeného okna stojí na zasněžené návsi pokorně žena s nůší na zádech a muž v kožichu vytrubuje pastýřskou fanfáru.Pin It

24. prosince 2010

1. svátek vánoční

Boží hod vánoční (25. 12.) je opět velmi slavnostní den, který se nese ve znamení rodinných návštěv, slavnostního oběda a večeře. Obvykle se podává typicky český pokrm pečená husa se zelím a knedlíky nebo kachna, popř. krůta. Bývá rovněž zvykem v tuto dobu zajít do některého z kostelů, ve kterých jsou již od Štědrého dne vystaveny jesličky. 
Ze slámy jesličky,
skořápka na svíčky,
stromeček září -
- tak ať se Vám daří!Pin It

23. prosince 2010

Ježíšek

Pin It

Šťastné a veselé...

natali design xmas2
Pin It

Štědrovečerní večeře

... se už prohání ve vaně :-).


Pin It

22. prosince 2010

Nejkrásnější vánoční dárek

Loni s dvoudenním předstihem v 6:05 jsme dostali od Ježíška ten nejkrásnější vánoční dárek co existuje...vytouženou holčičku.
A dneska ta naše cácorka oslavila 1 rok svého života.
Natali přejeme ti všechno nej a moc tě milujeme.
Máma, táta a bráškové Martin, Marek a Honzík

JenU QP46 AntiqueYear

Pin It

20. prosince 2010

Cukroví

Tak už máme "napečeno".
Máme jednu úžasnou a šikovnou paní, u které už 5 rokem objednáváme.


Pin It

19. prosince 2010

Vánoční tajemství

Pin It

Stromeček

Tak už máme nastrojeno...

Pin It

4. adventní neděle

Dnes je čtvrtá a zároveň i poslední adventní neděle, která je věnována událostem bezprostředně předcházejícím Kristovu narození (Zvěstování Panně Marii a na andělovo poselství Josefovi o čistotě Mariině atd.). Na adventním věnci si zapálíme čtvrtou ze čtyř svíček a za pár dnů tu máme vánoce.


Pin It