28. dubna 2011

Řimbaba maří list

Další z mnoha bylinek, které mi rostou v zahrádce. Jedná se o zapomenutou bylinku a trvalku v zahrádek našich babiček. Mě zaujala hlavně proto, že vypadá jako obyčejná kopretina, kterou mám hrozně ráda  ♥♥♥. Říká se jí také máří list balšámový a nebo latinsky Tanacetum balsamita. První slabiku „ale“ svého anglického obecného názvu – alecost, získala rostlina pro své používání při výrobě piva ve středověku, kdy měly její voňavé listy a kvetoucí vršky dodat pivu svíravou, mátovou chuť. Druhá část „cost“ pochází z „kostos“, řecky „kořeněný, aromatický“. Doslovně „alecost“ znamená „aromatická bylinka pro svrchně kvašené pivo“. Druhá alternativa anglického názvu, costmary, symbolizuje mateřství a vyjadřuje druhý tradiční způsob použití této rostliny – výrobu čaje. Zvyk puritánů rozšířil názvosloví o další přezdívku – list Bible. Puritáni totiž používali listy rostliny jako voňavé záložky do Bible, neboť jejich vůně zaháněla slabost hladu během dlouhých kázání. Jinak pomáhá hlavně při těžkých a dlouhotrvajících formách migrén a chronických bolestí. Při úporných bolestech hlavy asi minutu žvýkáme v ústech 2 - 3 listy řimbaby, a pak je polkneme. Jejich hořká chuť není příjemná, ale mějme na mysli, že skutečně pomáhá a zbaví nás bolesti. Tento postup můžeme opakovat každý den.


Rady našich babiček
Lístek řimbaby při zánětu středního ucha - při zánětu ucha mnohdy stačí, když do bolavého ucha vsuneme list řimbaby a zánět odezní.


Pin It

6 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

Ahoj Evi, taky máme na zahradě, dokonce se vysemeňuje, takže není problém s rozmnožením. K předchozímu příspěvku - zahrádka v okapech je zajímavý nápad, jen to bude náročné na vláhu, myslím, že se bude půda přehřívat ... Ahoj, bylo tu pěkně, ale ty zatracené povinnosti, takže zase letím... HanaL.

Evík řekl(a)...

Hani jj ale třeba na sukulenty dobrý a nebo něco co nepotřebuje moc vody a kamarádka v tom viděla pěstovat jahody a prý skvělý :-D

Anonymní řekl(a)...

Evi, kdysi dávno jsem řimbabu sháněla, ale nesehnala. Teď ji zatím nemám kam dát, ale až budu mít kam, zamlouvám si u tebe kousíček, jo? Majka

Evík řekl(a)...

jj určitě, celkem se rozrůstá...jinak já všechno co se týká bylinek nakupuji u Krulichů...řekla bych že to jsou jedničky na trhu na tento sortiment..ale musí se hned z jara, pak už je přebráno :-D..objednávám tak v únoru a březnu :-)

Anonymní řekl(a)...

díky za radu. až to bude aktuální pomrknu po tom. a chodí to v pořádku jo? Majka

Evík řekl(a)...

Já s nimi mám jen super zkušenosti...a beru od nich kytky už cca 4 roky :-)

Okomentovat

Děkuji za milé komentáře ♥♥♥