8. ledna 2011

Bylinkový kalendář 2011

Tak jsem neodolala :-). Sice už jsem si na letošní rok koupila krásný nástěnný kalendář od Vlasty Kahovcové, protože její obrázky miluji, ale tomuto bylinkovému ze Studia Trnka prostě nešlo odolat. Jsou v něm popsány naše nejznámější i méně známé léčivé byliny. Obrázky jsou převzaty ze starých malovaných herbářů, kde jsou byliny názorně vyobrazeny. Dozvíte se něco o jejich výskytu, sušení a léčivých účincích. Najdete tu i recepty na jejich použití. A jako bonus je k němu přiložena knížka Tajemná vůně koření, která obsahuje popisy domácích a exotických druhů koření a rady pro jejich pěstování. Obrázky jsou převzaty ze starých malovaných herbářů, kde jsou rostliny názorně vyobrazeny. Knížka je doplněna zajímavými recepty. Jinak mě zaujala celá Edice naší babičky, tak že postupně se asi budu zásobit :-). Knížky mají krásné názvy a hlavně úžasnou titulní stranu, která mě chytá za srdíčko...namátkově Bylinky babky kořenářky,  Devatero kvítí, jarní a letní zvyky a další a další...

Pin It

Babiččiny dobré rady

Jak zachránit přesolenou omáčku, vyčistit oblečení, zastavit škytavku nebo se zbavit plísně? Tato kniha přináší nespočet užitečných rad, nápadů a moudrostí našich babiček, které si dokázaly poradit i bez dnešních moderních výdobytků. V sedmi kapitolách věnovaných zahradě, kuchyni, domácím mazlíčkům, kráse a zdraví, oblečení, dekoracím a úklidu najdete více než 300 dobrých rad a triků na zvládnutí běžných nesnází a krásné obrázky k tomu. Můžu vřele doporučit :-).

Pin It

6. ledna 2011

My tři králové...

Svátek Tří králů je spojován se slavností Zjevení Páně a církev ho na Západě a Východě oslavuje 6. ledna. Tři králové představují mudrce Kašpara, Melichara a Baltazara, kteří se vypravili do Betléma uctít právě narozeného Ježíše a přinesli mu dary zlato, kadidlo a myrhu. Bible nám neříká, kolik bylo u lůžka Ježíše mudrců, ani jejich jména, ta jim byla přisouzena dle středověké legendy.
Kašpar přinesl Ježíši zlato, které symbolizovalo královskou důstojnost. Melichar kadidlo, které se používalo a používá při bohoslužbách, Baltazar přinesl myrhu - symbol Ježíšova lidství.
Podle různých výkladů představují tři králové tři období lidského života. První z králů je zobrazován jako mladík, druhý jako muž a třetí jako stařec.
V katolických zemích obcházel 6. ledna všechny domy kněz i s ministranty, učitelem a žáky. Kněz vykuřoval domy kadidlem, kropil světnice svěcenou vodou. Po koledě kněz napsal posvěcenou křídou na dveře nebo na okno velká písmena K + M + B (nebo C + M + B) a příslušný letopočet. Písmena jsou vykládána jako počáteční písmena jmen králů nebo počáteční písmena latinské věty Christus mansionem bendictat - ať Kristus požehná tomuto příbytku po celý rok.


Pin It

5. ledna 2011

Škatule, škatule hejbejte se...

Tak jsem dneska dokončila likvidaci vánoční výzdoby. A jak už jsem byla v tom uklízení a přesouvání, tak jsem trochu udělala škatule, škatule hejbejte se na verandě a vytvořila jsem si "koutek na prohlížení časopisů". Tedy využiji ho spíše až na jaře a v létě, jelikož na verandě se kvůli kytkám méně topí a tím pádem je tam celkem jak říkáme tady u nás klendra :-). Tak že zatím zůstanu u prohlížení časopisů v posteli nejlépe s dvěma deci bílého. Jen ten stromeček mi bylo líto úplně odstrojit, tak jsem mu nechala aspoň srdíčka...Valentýn je tu za chvilku :-).

Pin It

Napiš a nezapomeň

Už dlouho přemýšlím na nějakou tabulkou na vzkazy. Původně jsem chtěla bílou ikeáckou, jenže než jsem se rozhoupala, tak ji Ikea (jako všechno co za něco stojí) přestala v bílé k nám dovážet a je ke koupi jen ve dřevě. Sice bych to mohla přetřít, ale nějak se mi do toho nechce.

Tak že se asi porozhlédnu po světě :-) a kouknu co trh nabízí. Pár favoritů už mám, sice mi vadí cizí nápisy, jenže co nadělám že......
Pin It

3. ledna 2011

Modrobílá ložnice

Jak už jsem psala, v poslední době ujíždím mimo béžové i na modré barvě. A proto jsem se rozhodla, že po verandě udělám postupně barevnou změnu i v ložnici. Pomalu začínám dávat dohromady vše potřebné a musím se pochválit, většinu věcí už mám pohromadě (prostěradlo, polštářky, přehoz přes postel, závěsy). Tak že ještě skočit do Ikea pro proužkované povlečení a asi příští týden se na to vrhnu.


Pin It