26. února 2011

Svatý obrázek

Dneska jsem dělala úklid, jaro se blíží a při té příležitosti jsem prohlížela krabice po mém tatínkovi, kam jsem dala po jeho smrti důležité věci a čas od času je proberu, něco co už si myslím, že nebude potřeba tak vyhodím a zase zavřu. A dnes jsem narazila v krabici na starý svatý obrázek. Nebo je to Boží požehnání? Opravdu nevím, nikde není nic napsáno což je škoda...celkem by mě zajímalo třeba stáří obrázku :-). 

Pin It

Inspirace ze Šumavy

Až z daleké Šumavy je jedna šikulka z Fleru, kterou mám v oblíbených. Loni na velikonoce jsem si u ní objednávala velký vajíčkový věnec. Komu se líbí přírodní dekorace, tak můžu doporučit nákup u rustikal. Její letošní velikonoční dekorace jsou opět úžasné ♥♥♥.

inspirace rustikal
Pin It

Tiramisu po česku

V týdnu jsem byla u své maminky a ta mi ke kávě nabídla opravdu famózní moučník. Jistě ho znáte...jedná se o tzv. české tiramisu. A dala mi sebou i kousek domů a můj nejstarší syn prohlásil, že si příště objednává dortu celou :-D a ne jen jeden kousek. Tak jsem mu ji dnes udělala ♥♥♥. 
Pin It

Jak uklízely naše babičky

Blíží se doba jarního úklidu, tak že jsem se rozhodla, že dnešní rady se budou týkat právě jeho a speciálně mytí oken. Tak že:
 • Na hodně zaschlé mušince použijte cibuli. Překrojte ji napůl a několikrát s ní přejeďte znečištěné místo.
 • Menší mušince ze skel odstraníte starými punčocháči.
 • Zašpiněná okna můžete také opláchnout přírodním mýdlem, rozmíchaným v horké vodě, kam můžete pro lepší odmaštění přidat také citronovou šťávu. Nakonec použijte ocet zředěný vodou.
 • Studený černý čaj je výborný na zaschlé kapky deště na okenní tabuli. Potřete zaschlé skvrny čajem a doleštěte sklo hadříkem nebo novinovým papírem.
 • Okna se nebudou potit, když je potřete po vnitřní straně roztokem z jednoho dílu glycerinu a 10 dílů lihu. Přeleštěte je flanelem.

Pin It

Inspirace z Fleru

Další šikulkou u které jsem skoro jako doma je Vendula Strejcová. Dělá krásné květinové vazby, úžasné věnečky a její velikonoční tvorba se mi taky moc líbí ♥♥♥. Několik kousků už také zdobí náš domek

inspirace Vendula Strejcová
Pin It

Jarní bylinky

Jaro se blíží i když to moc nevypadá, ale za chvilku je tu ♥♥♥. A s ním začnou rašit známé i méně známe jarní bylinky, které rostou zadarmo pod okny nebo na nejbližší louce a které můžete propašovat na jaře do kuchyně a nebo lze si nasyslit zásoby do mrazáku. Já osobně mám nejradši medvědí česnek. Poznáte ho podle typické česnekové vůně. Údajně tuto rostlinu rádi vyhledávají medvědi po zimním spánku, aby si jím pročistili žaludek, střeva a krev a odtud zřejmě jeho název. V této rostlině jsou obsaženy vitamíny, minerální látky a silice, značné množství jódu, allin a další sloučeniny, působící příznivě na lidský organismus. Česnek medvědí se hojně využívá v lidové medicíně na léčbu různých onemocnění, jako jsou chřipka, nachlazení, záněty horních cest dýchacích, bronchitida a angína. A jeho užití v kuchyni je různorodé. Listy mají typickou česnekovou příchuť, jsou však méně aromatické, než česnek setý. Usušením a vařením ztrácí svoji vůni i chuťové vlastnosti, ale zmrazení nevadí. Nejlépe se česnek medvědí hodí nakrájený na chléb, do salátů, sendvičů, na chlebíčky, můžeme ho přidat do polévek a omáček, posypat jím vařené brambory, přidat do amolet nebo jej připravit na způsob špenátu. Může se dát do pomazánek a tvarohů, do pesta a do bylinkového oleje. Pesto připrvavíme tak, že listy nakrájíme na malé kousky a naložíme je do oleje. Takto můžeme použít i cibulky medvědího česneku. Očistné účinky rostliny se zvýší smícháním s listy mladé kopřivy, která se též výborně hodí pro jarní detoxikaci. No a pokud si chcete česnek medvědí vysadit sami, najděte polostinné místo, například pod keři nebo živými ploty, s vlhkou, vápenitou, humózní půdou. Půdu nepřihnojujte. Nejlepší je sehnat si mladé rostliny a vysadit je během března až dubna do řádek s odstupy 10-20 cm. Můžete také zasadit na podzim cibulky v trsech po cca 10 kusech. Rostlina je samovýsevná a lehce zplaňuje.


Pin It

25. února 2011

Velikonoční inspirace z Fleru

Dneska mě napadlo, že vám sem tam ukážu, u koho na Fleru ráda nakupuji a nebo ke komu se chodím aspoň pokochat. Mám už svoje oblíbenkyně, které dělají dekorace přesně  podle mého gusta. A Petra Černínová patří mezi ně ♥♥♥

inspirace Petra Černínová
Pin It

Postel v novém kabátku

Tak jsem nafotila slibované včerejší šití a postel už je v konečné podobě. Jelikož objednaný povlak Molkedar z Ikea byl dělaný na menší velikost postele (s tím jsem holt při objednání počítala, všechno se většinou dělá na 140 nebo 160 cm a ne na naši 180 cm), tak kamarádka Veronika kanýr i přehoz přes čelo postele musela nastavit a dopadlo to perfektně. A i zajíc se zajcovou od Vlaďky mají své místo ♥♥♥. Tak že další fáze bude výměna nábytku :-)

Pin It

Jarní číslo Jeanne d'Arc Living

Časopis dorazil už včera, jenže jsem nestíhala skoro ani prolistovat natož nafotit. Vždycky žasnu nad rychlostí dodání věcí ze zahraničí.. Paní ho posílala v úterý z Německa a včera už tu byl. A podobnou zkušenost mám i se zásilkami z Anglie. Jen o naší poště radši pomlčím :-). 

Pin It

Povlaky z utěrek Ikea

Na nápad udělat povlaky z utěrek mě přivedla inspirace na jednom blogu, kde jeho autorka dělala polštářky z koberečků z Ikea :-). No a moje kamarádka Veronika můj nápad zrealizovala ♥♥♥. Měla jsem namyšlený i jeden nápad z koberečků, jenže jasně že než jsem se rozhoupala tak už je v Ikea nemají :-(. 
Pin It

24. února 2011

Všude samé kytky

Dneska byl hektický den. Ráno jsem dělala trochu pořádek v kytkách na verandě a tak jsem stihla i něco nafotit. Hlavně asistenci Natali ♥♥♥. Jednou je musím zase zkusit spočítat :-). Kdysi v 2+1 jsem měla 82 exemplářů. No a odpoledne bylo návštevní. Dostala jsem další puntikatý hrnek do sbírky od kamarádky z Prahy a moje dvorní švadlenka Veronika mi donesla ušité povlaky na polštářky a taky něco, co vám zítra kompletně nafotím :-). 
Pin It

Utěrkový porcelán

Tak jsem dnes courala po netu a zaujal mě jeden zajímavý článek. Tedy spíše obrázky k němu, jelikož přesně takové utěrky prodává teď  Ikea a kamarádka Veronika mi z nich šije povlaky na polštářky ♥♥♥. Tak že už  chybí jen ten porcelán :-D.

Normann Copenhagen
Pin It

23. února 2011

Nádoba na limonádu


Už od loňského léta jsem zakoukaná do těchto dávkovacích nádob na limonádu ♥♥♥ a tak jsem se rozhodla, že si letos nějakou na osvěžování v parném létě (tedy doufám, že bude přiměřeně parné) pořídím. Vleze se tam v průměru dle typu 5 - 10 litrů limonády. Už se těším, jak si udělám mátovou nebo meduňkovou limču ♥♥♥ ze sirupů podle svých osvědčených receptů

inspirace internet
Pin It

Bylinky a koření našich babiček - badyán

Badyán můžeme směle označit za jedno z nejhezčích a tvarově nejzajímavějších koření vůbec. Plod jihočínského magnóliového stromu uklidňuje nervy, zahání stres a jemně vás zmalátní. Éterické oleje působí proti žaludečním a střevním křečím, čímž zlepšují trávení. V badyánu je kyselina shikimová – z té se vyrábí aktivní složka protivirového léku tamiflu.Badyán vypadá jako hnědavé hvězdičky. Proto se mu také ve starých kuchařkách říká hvězdičkové koření. 

Klára Trnková
Tajemná vůně koření 
Pin It

22. února 2011

Evíkovo "rychlé háčkování"

Tak tento název nevznikl v mé hlavě, ale vymyslely ho mé virtuální kamarádky když jsme jednou řešily háčkované kloboučky na zavařeniny a jiné sklenice. Moc se mi takové věcičky líbí, ale jak jsem už párkrát říkala, tak háčkování mě nějak míjí a tak jsem si musela poradit jinak. Stačilo pár starých háčkovaných deček, gumička a provázek, popřípadě stužka. Dečku dáme na sklenici, zagumičkujeme, ale nemusíme a převážeme provázkem a nebo stužkou. A nebo můžete provléct stužku dečkou jako na obrázku. No a za 5 minut je "uháčkováno" :-). No a holky koukaly, jak jsem dobrá :-D a jak jsem se rychle naučila háčkovat :-)

zakamarek-kamili.blogspot.com
Pin It

Modrá kolekce Green Gate

Tak nová kolekce už je v prodeji a modrá se mi líbí úplně nejvíc. A nad budíkem budu do budoucna uvažovat ♥♥♥

inspirace internet
Pin It

21. února 2011

Bylinky a koření našich babiček - anýz

Anýz znaly naše babičky nejen jako přísadu do jídel, která nejenom že krásně voní, ale také podporuje trávení, ale používaly ho i na chřipku a nachlazení. Obsahují látky, které hubí chřipkový virus. Čaj z anýzových semínek se používá v lidovém léčitelství k usnadnění odkašlávání, při žaludečních potížích a nadýmání, při křečích trávicího traktu a k podpoře tvorby mateřského mléka. Utlučený anýz prospívá při škytavce. Je znamenitým lékem i protikřečím na prsou a při břišní kolice u dětí. Na jeden šálek se vezme jedna polévková lžíce utluče­ného semene, dá se do vařící vody nebo vařícího mléka a pova­ří se ještě 6-10 minut.Užívá se do ústupu potíží 2-3x denně.

Klára Trnková
Tajemná vůně koření 
Pin It

Hrnečky s modrými puntíky

Tak že mám nafocenou svoji pidi sbírku, jak jsem slíbila. Ještě než jsem dostala poličku :-), tak jsem pořídila u Vendy na hrníčky aspoň stojánek. Moje sbírka  bude zahrnovat asi nejen hrníčky, jelikož uznáte, že stojánky na vajíčka jsem nemohla na aukru nechat :-). Sice jsem nevěděla jak je využiji, ale pak mě napadlo, že by z toho mohl být pěkný svícínek ♥♥♥. Jsem střelená, vím, když ale já jsem na ty svíčky ujetá :-D. No a polička dostala čestné místo v okně u mé dílny, které směřuje do verandy. Myslím, že tam perfektně pasuje, stejně jinam by se opravdu už asi nevešla. 


Pin It

Co měly naše babičky za okny

Naše babičky měly oblíbených kytiček více. Za okny venkovských chalup se slunily vděčné pelargonie, především staré původní vonné druhy, zvané lidově muškáty. Potom to byly fuchsie, které koncem 19. století byly velmi populární květinou. Čestné místo za okny měla bezesporu i rozmarýna. Tento voňavý keřík ze Středomoří s šedozelenými lístky a modravými bílými kvítky byl velmi ctěn, neboť byl považován u Čechů, Slováků a také Poláků a Jihoslovanů za symbol věrnosti a lásky. Proto nesměl chybět na žádné svatbě - ženich a nevěsta mívali při obřadu na hlavě rozmarýnový věneček.V našich lidových písních je právě rozmarýna nejvíce opěvovanou květinou. Pilné prababičky pěstovaly s láskou vonnou rozmarýnu v květináčích, pečlivě odřezávaly její větvičky, sušily je a dávaly do truhel. Avšak časem byla slovanská rozmarýna z lidových tradic vytlačována, rozmarýnové věnečky byly z čela nevěst sejmuty a nahrazeny myrtovými. Naše prababičky však zůstaly rozmarýně věrné a nadále ji pěstovaly a na zimu přenášely do chladné světlé sednice. A z těch dalších kytiček nesmím zapomenout právě na stálezelenou myrtu a také mučenku. A nechyběly ani „ženich a nevěsta" - zvonek stejnolistý se široce otevřenými modrými a bílými květy. Těžko ho však dnes už za venkovskými okny zahlédneme. Za časů našich prababiček by se snad našel v každém stavení. Já jsem ho už taky párkrát pěstovala, ale nikdy nepřežil. Nevím kde dělám chybu :-( a to se mi tak strašně moc líbí. A jako poslední kytičku bych jmenovala mračňák. Babičky a prababičky  ho pěstovaly pod označením pokojový javor či pokojový topol. Dnes jsou mračňáky spíše známější pod jménem abutilon (Abutilon) a doslova prožívají renesanci. I já mám doma pár různobarevných kousků. 

inspirace internet
Pin It

20. února 2011

Hrnečky s červenými puntíky


Mám jednu kamarádku a ta sbírá bílé hrnečky s červenými . Tipuji, že už jich má tak kolem stovky a jelikož už se nevešly na poličku, tak jim pořídila velký skleník :-). Její maminka zase sbírá hrníčky s červenými  a má jich už kolem 200  kusů. Prostě je to taková rodinná úchylka :-D. A tuto kamarádku napadlo, že když se mi teď líbí modrá barva, tak že bych mohla začít sbírat bílé hrnečky s modrými puntíky :-D. No a jelikož je to žena činu, tak se tu dnes s rodinkou při cestě do Prahy zastavila a dovezla mi poličku, abych je prý měla kam dávat a dva hrnečky do sbírky. Asi proto, abych asi necouvla :-D. Zítra vám tu svoji modrou pidi sbírku nafotím.

inspirace avi.webgarden.cz
Pin It

Geranium "Rozanne"®

Rostlinám označeným symbolem ® se říká licencované. V praxi to znamená, že není možné tyto rostliny komerčně množit, aniž by pěstitel měl pro tento účel zakoupenou platnou licenci. Opět zjednodušeně řečeno, symbol ® je jakýmsi vyjádřením autorských práv šlechtitele nebo firmy, která pozoruhodnou rostlinu vyšlechtila a uvádí na trh. Výraz „ pozoruhodná rostlina“ je přitom velmi důležitý. Aby nově vyšlechtěná rostlina získala tuto ochrannou známku, musí její přihlašovatel podstoupit relativně složitý a také poměrně drahý proces.
Proto tento symbol obvykle získávají odrůdy, které jsou opravdu něčím velmi mimořádné, tedy pro spotřebitele výrazně hodnotnější. V případě, že je celý tento proces korunován úspěchem, začínají pro komerční množení odrůdy platit přísná pravidla. Takto označené rostliny může na trh uvádět pouze firma, která má od držitele licence zakoupená práva pro množení a prodej. Z každé prodané rostliny pak určitá částka putuje na účet majitele licence. No a Geranium ‘Rozanne’® (česky kakost), mimochodem v USA byla vyhlášená za trvalku roku 2008, je výjimečná jak atraktivitou květů (moje oblíbená modrá barva), tak zejména délkou periody kvetení. Kvete totiž od konce května až do podzimu a letos tento zázrak bude zdobit i moji zahrádku ♥♥♥. Tak jsem zvědavá :-) jestli kvete opravdu tak dlouho. 

inspirace internet
Pin It

8- 9. týden

natali design cal2011
Pin It

Můj zahradní styl

Udělala jsem si test, jaký zahradní styl mi nejlépe vyhovuje. No a žádné překvapení se nekonalo :-). Toto mi vyšlo, prostě babičkovská klasika:

VENKOVSKÝ STYL vám podle všeho vyhovuje nejvíce. Spoustu voňavých květin, čerstvá zelenina a sladké ovoce, vrzající vrátka, romantické plůtky, pergoly pokryté růžemi a zimolezem. Taková babiččina zahrádka, kde je útulno, kde rostliny přepadávají přes cestičku, kde bzučí včely, poletují motýli a zpívají ptáci. Estetickou funkci zde plní i věci ryze praktické, třeba konev na zalévání, koště, vědro nebo trakař, ale pozor, s charakterem, žádná umělotina!


Charakter venkovské zahrady
Venkovské zahrady se vyznačují pestrobarevnou neformální směsí volně rostoucích květin, s minimální údržbou. Tyto rostliny necháváme, aby se samy vysemenily a aby přerůstaly cestičky i okraje záhonů. Pro základ zahrady používáme stromy, keře a volně rostoucí živé ploty. Půdorys zahrady může být systém záhonů a lemů pravidelných nebo uvolněnějších tvarů. Snažte se, aby okraje záhonů působily dojmem, že jste to s květinami skoro až přehnali. Doufám, že v tomto mě všichni poznávají :-D, prostě moje heslo je čím víc, tím líp. Olemujte hranaté pravoúhlé záhony živým plotem ze zimostrázu. V záhonech opakujte klíčové rostliny, čímž dodáte zahradě určitý rytmus. Celkový duch venkovské zahrady je spíše neorganizované uspořádání rostlin v tom dobrém slova smyslu. Jojo to je přímo to o co se snažím já :-D.

Prvky venkovské zahrady:
 • pěstujeme rostliny v neformálních skupinách a mícháme různě rostlinné druhy i barvy, abychom dosáhli fantastickou záplavu květů
 • nechme rostliny, ať rostou a šíří se přirozeným způsobem, ať se rozrůstají do cestiček i přes okraje trávníku
 • k osázení se používají jednoduché starodávné rostliny našich babiček - nestařec, měsíček, statice, lilie, mečíky, lichořeřišnice, hrachory, nesmíme zapomenout na zeleninu, ovoce, koření a bylinky
 • neodmyslitelnou součástí oken venkovské chalupy, domu jsou květiny v ozdobných květináčích, pěstují se pelargonie, fuchsie a nezbytná rozmarýna pro nevěstu
 • k venkovské zahradě patří odjakživa předzahrádka plná květin v včele s královnou květin růží
 • v neposlední řadě nemůžeme opomenout různé jak okrasné tak opěrné zídky a zdi z hrubého kamene a dřevěný plot ztělesňující podstatu venkovské zahrady
inspirace internet
Pin It

Tip na nedělní oběd

V dnešním vydání iDNES jsem narazila na jednu mňamku, kterou určitě vyzkouším. Jedná se o vepřovou panenku zapečenou v listovém těstě. Další kulinářské tipy na zapékání masa a dalších dobrot do listového těsta najdete v aktuálním čísle časopise Knihovnička Recepty s podtitulem To nejlepší z listového těsta.

inspirace iDNES
Pin It