23. dubna 2011

Chalupa je hra

Velikonoce jsou pohyblivými svátky, které připadají na první neděli po prvním jarním úplňku. Budete-li trávit svátky jara na chalupě, možná se vám bude hodit dnešní díl magazínu Chalupa je hra jako inspirace nejen k malování kraslic, ale i k velikonoční výzdobě chaty, chalupy nebo domu.
inspirace Chalupa je hra
Pin It

Domácí zahrádka

... aneb co mi kvete na verandě...


Pin It

Bílá sobota

Bílou sobotou končí období čtyřicetidenního půstu, po kterém následuje radostná událost - Velikonoce. Před východem slunce bylo třeba vymést čistě stavení, aby se v něm nedržel hmyz. Metlo se novým koštětem, aby bylo stavení celý rok čisté. Časně ráno před východem slunce umývala děvčata rosou, aby byla pěkně bílá a bez pih. Hospodyně pekly mazanec a velikonočního beránka, muži a chlapci pletly pomlázky z vrbového proutí a děvčata zdobila vajíčka. Zvláštní pozornost patřila v tomto ovocným stromům: Za jejich „probuzení“ k příští úrodě se postřikovaly vodou, někde hospodyně během zvonění otírala stromy čerstvě zadělaným těstem mazance nebo jiného obřadního pečiva. Nejčastěji lidé stromy třásli. Na Bílou sobotu se poprvé od Zeleného čtvrtka opět rozeznívají zvony.
Pin It

22. dubna 2011

Tanec motýlů

Ještě jeden nápad na tvorbu z kovové folie. Krásné motýlí zápichy do květináče a nebo do zahrady. Postup je obdobný jako u domečků. Stačí vám kovová folie, šablona motýla, kterou zvětšíte v PC nebo v kopírce na požadovanou velikost, jehlici nebo šídlo, nůžky, lepidlo, drát a můžete začít tvořit :-). Velikonoce už budou pryč a je čas na realizování letních nápadů.


inspirace schweizer  familie
Pin It

Svítící domečky

Do vánoc daleko :-D, ale svítit se dá i v létě třeba večer při grilování na zahradě. A domečky z kovové folie jsou k tomu jako stvořené :-)
inspirace Žijeme naplno
Pin It

Skoro letní den

Dneska byl zákaz kopání do země a i pletí záhonků, tak že jsem fotila, přemísťovala kytky z verandy ven a flákala se :-).


Pin It

Den Země

Chválím Tě země má
Tvůj žár i mráz
Tvá tráva zelená
Dál vábí nás

Máš závoj z oblaků
Bílý jak sníh
Hvězdo má, bárko zázraků
Na nebesích…Ať před mou planetou
Hvězdný prach zametou
Dej vláhu rostlinám
Dej ptákům pít
Prosím svou přízeň dej i nám
Dej mír a klid...

( Uhlíř Jaroslav a Svěrák Zdeněk)
Pin It

Velký pátek

Na Velký pátek byla výzdoba kostela chudá, bez květin a svící na oltáři. Písně se zpívaly bez doprovodu varhan a zvony mlčely. Lidová tradice vypráví o údajném otevírání pokladů ve skalách. Poklad prý označovalo světýlko nebo kvetoucí či zářící kapradí (to prý kvete od tří do devíti hodin), popřípadě otvor ve skále, ze kterého vycházela záře. Podle pověsti se na Veliký pátek otevírá i památná hora Blaník.Na Veliký pátek běžel každý ještě před východem sluncem k potoku, aby se v něm umyl. To vše kvůli údajné ochraně před nemocemi. Na Velký pátek se nesmí kopat do země (ani plet záhonky).
(zdroj České tradice)
Pin It

21. dubna 2011

Pomněnka

Na kraji zahrady právě mně pod okny
Kytička jediná rozkvetlá zůstala
Pomněnka malinká
Kdo ví proč nezvadla
Když všechny ostatní vítr vzal

Vždyť kytka bez duše
promluvit nemůže
Jen ona jediná snad mi Tvou zprávu dá
Pomněnka malinká
Na Tebe vzpomínka
Stejnou si mi tehdy ráno dal

Na lásku Tvou pomněnka má
Zapomenout nechce mi dát
Řekni jen čím, neodkvétá
Jen přivoním blízko Tě mám

Jediná vzpomínka pomněnka malinká
Bolest mou netiší, pro smutek neslyším
Jestli mi neříká Že právě utíká
Láska co byla mi souzená

Na lásku Tvou pomněnka má
Zapomenout nechce mi dát
Řekni jen čím, neodkvétá
Jen přivoním blízko Tě mám
(Kateřina Suchá)
Pin It

Zelený čtvrtek
Český přívlastek "zelený" vznikl zkomolením původního německého názvu Greindonnerstag (lkavý čtvrtek) na Gründonnerstag (zelený čtvrtek). Vzhledem k obsahu tradice by se možná hodil název "Slitovný čtvrtek". Zároveň s tím byl Zelený čtvrtek dnem odpuštění, kdy bývali kající se hříšníci přijímáni zpět mezi věřící. Suché větve (představující hříšníky) církevního stromu se tak opět zazelenaly. Jiné zdroje uvádějí, že snad název pochází od zeleného mešního roucha, které se v ten den místy užívalo. Lidé v tento den vstávali velice časně, rodina se pomodlila a všichni se omyli rosou – rosa prý zabraňovala onemocnění šíje a dalším nemocím. Někde se tato tradice se dodržovala až na Velký pátek. Hospodyně vstávaly časně, aby zametly dům ještě před východem slunce. Smetí se odneslo na křižovatku cest, aby se v domě nedržely blechy. Někde se zvonilo paličkou o hmoždíř, aby stavení opustil hmyz a myši. Kdo snědl před východem slunce pečivo namazané medem, byl po celý rok chráněný před uštknutím hadů a před žihadly vos. Jedla se jen zelená strava - špenát, zelí, aby byl člověk zdravý po celý rok. A další info o Zeleném čtvrtku....
(inspirace Fler)
Pin It

20. dubna 2011

Ponožkáčci

Pěkné a jednoduché :-). A typ na králíčky z ponožek najdete u holek na Magrátě :-). Tímto taky Blanku a Zdenu zdravím do Brodu. Jednou jsem s nimi byla na pedigovém šílenství a bylo to super.

inspirace picasaweb
Pin It

Hezkej den

Hezkej den máme dnes, 
kočka leze dírou, oknem pes. 
Máme dnes hezkej den, 
kočka leze dovnitř, ten pes ven. 

Jaro dýchlo z mezí a láká lidi ven 
a kolem kvetou bezy
a v nebi plejou len. 
A slunce vstalo březí, jó, 
z bleděmodrejch plen 
a v tom to právě vězí, 
že máme hezkej den.
(Václav Neckář)
Pin It

Škaredá středa

Nebo také černá či sazometná středa. Lidé bílili světnice i chalupy. Všechno muselo být vynešeno ven, uvnitř nesmělo být vynecháno jediné místečko. Tento den se také vymetaly komíny. V tento den se neměl podle lidové pověry nikdo škaredit, protože by se pak škaredil každou středu v roce. Je to den, kdy Jidáš zradil Krista - škaredil se na něj a žaloval.

skanzen Kouřim
Pin It

19. dubna 2011

Bylinková věž

Jeden nápad pro ty, kteří třeba nemají zahradu a chtějí na balkoně pěstovat bylinky :-).

inspirace Martha Stewart
Pin It

Mátový lustr

Jeden zajímavý nápad pro milovníky máty :-). 

inspirace Martha Stewart
Pin It

Šedivé úterý

Někde i Tlusté. Byl to den kdy byla poslední možnost se dosyta najíst. Na „Šedivé úterý“ hospodyňky uklízely a vymetaly pavučiny. Jinak tento den nebyl v lidových zvycích nijak bohatý a ani z náboženského hlediska nehrál tak velkou roli jako dny nadcházející.

inspirace Fler
Pin It

18. dubna 2011

Klouzačka

Nejoblíbenější činnost naší Natali v posledních dnech :-). Sice má rýmu, ale každý den jdeme aspoň na chvilku na zahradu. Jenže nikdo z rodiny ji nechtěl neustále vysazovat na klouzačku, tak holt byla nucena se to naučit sama. Zvládla to na jedničku, Sice pár pádů tam bylo, ale už jezdí jako drak a dokonce kopíruje Honzíka a jezdí i po břiše :-D. 


Pin It

Kytičky z papíru

Tak jak se mi líbí papírové vystřihovánky, tak se mi líbí i návody na různé papírové kytičky, které se dají naaranžovat na větvičky. Dneska mě zaujaly dřínové a třešňové květy. 

inspirace www.marthastewart.com
Pin It

Srdcovka nádherná

Říká se jí „bylina z babiččiny zahrádky“. Je to zahradní efeméra, protože krátce po odkvětu, již na počátku léta, zasychá a zatahuje. Autorovi jejího vědeckého jména připomínala stavba květů ostruhy, proto Dicentra, z řeckého „dis kentron“, tedy dvouostruhý. Obyčejní lidé však v květech spatřovali srdce. Odtud český název srdcovka, nebo také zahradní "srdéčko", poetické francouzské coeur de Marie - Mariino srdce či anglické bleeding heart "krvácející srdce" nebo realisticky německé Zweifarbige Herzblume - dvoubarevný srdcový květ. Mám ji moc ráda a jen je škoda, že nekvete celé léto...


Pin It

Jmenovky k bylinkách

Opravdu velmi jednoduché :-). Stačí vám jen klacíky třeba z javoru, škrabka na brambory a permanentní fix.
inspirace www.marthastewart.com
Pin It

Zhmotnění snu

Tak nějak bych si vyplnění svého snu představovala :-). Malá chaloupka v Jižních Čechách ♥♥♥, všude hortenzie a levandule.

inspirace Český kutil
Pin It

Modré pondělí

Dnešní den je podle tradice takzvané Modré pondělí. Nikdo by neměl pracovat a ani nic dělat. Je to z toho důvodu, že lidé nebyli schopni práce po nedělní pijatice. Název Modré pondělí prý vznikl podle Německého "blauer Montag", kdy blau znamená podnapilý nebo neschopný práce. Název je prý taky odvozen od látky, která se ten den vyvěšuje v kostele. Dříve se kostely zdobily modrým (fialovým) suknem.

inspirace Fler
Pin It

17. dubna 2011

Zdobení vajíček "slámou"

Právem jsou slámové vajíčka považovány za jedny z vůbec nejpracnějších a nejnáročnějších na zručnost. Tak že chápete, že tím pádem nic pro mě :-D. Ale dnes jsem koukala na Receptář prima nápadů, kde ukazovali jednu úžasnou vychytávku, o které jsem nevěděla. Existují totiž slámové obtisky různých barev a tvarů. Tak že jen vajíčko nabarvíte a ozdobíte obtisky. A nebo můžete použít i obtisky, které vypadají jako kdyby se vajíčka zdobila voskem. Výsledky vidíte na obrázku a na to bych si i troufla :-).

inspirace anomis.blog.cz
Pin It

16 - 17.týden

natali design cal2011
Pin It

Ahoj slunko

Ahoj slunko
tobě to teda dneska sekne
včera mi bylo smutno ale
dneska už je zase mírně pěkně
jó někdy se zdá že něco nejde ale ono to pak jde
doba ta není zlá to jenom některé vteřiny jsou zlé...
(Jarek Nohavica)Pin It