30. dubna 2011

Zahrada v dubnu

Dneska máme poslední den v měsíci, tak že jsem zase dala na Jetelíčkov kompletní dokumentaci moji zahrádky :-).

Helena Normark/Graphic Garden
Pin It

Mozaikový stolek


Tak tento stolek se opravdu povedl ♥♥♥.
inspirace creadoo
Pin It

Čarodějná zahrádka

Čaruju aby svět se na sebe díval,
čaruju aby kámen do nocí zpíval,
čaruju aby voda odešla z břehů,
čaruju aby sníh jen vyvolal něhu.

Čaruju 
aby strom tvůj promluvil z rána,
čaruju aby lež lží byla jen zvána,
čaruju aby stíny zůstaly stíny,
čaruju aby člověk byl… jiný...
(Tomáš Kočko: Ze Země))


Pin It

Svatební fotografie

Tyto fotografie jsou výjimečné. Pochází totiž od oficiálního fotografa královského paláce Hugo Burnarda a jsou královskou rodinou schválené k šíření. A podle mě to královskému páru moc sluší ♥♥♥.

a ještě detailní foto krásných šatů

foto Profimedia cz
Pin It

Čarodějnice

inspirace předškoláci
Pin It

Pálení čarodějnic aneb noc splněných přání

Pálení čarodějnic (také Filipojakubská noc, Valpuržina noc nebo Beltine) se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května. Jedná se o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk a zvláštní svátek. Tuto noc se lidé schází u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Na některých místech se staví májka. Noc z 30. dubna na 1. května byla pokládána za magickou. Svátek se původně pravděpodobně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat a skutečně je tato noc jedním z největších pohanských svátků. Lidé také věřili například v otevírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých se daly nalézt poklady. Hlavním úkolem tohoto starého lidového svátku byla oslava plodnosti.

Recept na nápoj lásky
Ingredience:
5 dílů růžových okvětních plátků 1 díl hřebíčku 1 díl muškátového oříšku 1 díl levandule 1 díl zázvoru

Postup
Ingredience nechejte louhovat deset minut v hrnku, nejlépe hliněném. Získanou šťávu nenápadně přidejte do vína nebo do čaje svého vyvoleného.
Pin It

29. dubna 2011

Chtěla bych jednou

Dneska mám nějakou romantickou náladu :-)..asi způsobeno tou krásnou svatbou ♥♥♥

Chtěla bych jednou namalou chvíli prožít co vídám ve spaní, 
nebe je modré a zámek je bílý ,přede mnou princ se uklání.
Chtěla bych jednou být paní kněžna, krásná a hodna únosu,mne 
ale krášlí jen sukně režná a černá saze u nosu.

Lalalalalala soukám svá přání, jak stříbrnou nit
Lalalalalala hezké je vědět, ale hezčí je snít. 


Chtěla bych jednou na malou chvíli vznášet se v záři svíc a skel, 
mít šaty z pavučin jak lesní víly, aby mi každý záviděl.
Chtěla bych jednou být vzácná paní, křehká jak lístek v herbáři, 
jenže mne zdobí jen mozol v dlani a černá šmouha na tváři.

Lalalalalala soukám svá přání,jak stříbrnou nit
Lalalalalala hezké je vědět,ale hezčí je snít.


Pin It

Háčkovaná krása

Člověk by nevěřil, že i obháčkovaný kámen může být tak krásný ♥♥♥.
Sice asi velké využití nemá, ale třeba jako těžítko nebo dekorace na parapetu si ho dovedu představit :-).

inspirace woolly fabulous
Pin It

Princi můj ze snů...

Princi můj ze snů a holčičích her, čí je to asi vinnou
že dny co dříve se táhli jak thér rychle teď plynnou...


a tato poslední fotka mi připomíná konečnou scénu z mého oblíbeného filmu Pomáda ♥♥♥.
♥ Good luck William and Kate ♥


Pin It

Mozaikové nášlapné kameny podruhé...

Po vložení včerejšího příspěvku jsem ještě pátrala, jak  udělat nášlapné kameny co nejjednodušeji...nemám ani formu, ani směs na výrobu, ale mám v záhonku klasickou betonovou chodníkovou dlažbu :-), tak že  úplně nejlepší by bylo vytvořit mozaiku na ně. Máme dokonce celý chodník před domem z této dlažby a slibují nám nový ze zámkové, tak že možná časem bude přísun dalších kousků :-D.

inspirace Garden DivaDeb's
Pin It

Zahrádečka jako dlaň

Dneska svítí sluníčko, včera dorazil balík kytiček od Krulichů a odpo pádím na poštu pro balík od Starkla. Už se těším na sázení :-), tak že co víc si můžu přát...


Pin It

28. dubna 2011

Modré mléko

Jak napsala jedna moje kamarádka na blog:

Závislost je stav, kdy někdo nebo něco je podmíněn nějakou okolností nebo situací, kterou potřebuje (nebo si myslí že ji potřebuje) ke své existenci. 


No sice se uklidňuji tím, že to ke své existenci nepotřebuji a tím pádem to se mnou ještě není tak špatný, ale příznaky mám....prostě neodolám :-D. A hlavně jak napsala..je důležité, že naši závislost je na koho svést :-D.


Pin It

Mozaikové nášlapné kameny

Do zahrady krása :-). Sice po dešti asi trochu kloužou, ale já osobně chodím do zahrady za sucha :-D. A hlavně mezi kytičkami tyto kameny musí vypadat úžasně ♥♥♥. A výroba je děsně jednoduchá :-).
Pin It

Barborka

Nejedná se o třešňovou větvičku, kterou trháme v prosinci na Barboru, ale o salátovou bylinku Barbarea vulgaris " Variegata " z mé zahrádky. Barborka vytváří přízemní růžici listů, které jsou jedlé a čerstvé se dají sklízet i v zimě pod sněhem. Proto z ní připravovali salát již naši předci, kdy čerstvá zelenina nebyla dostupná. Byla také pěstována ve Švédsku, Francii a Anglii. Lze ji připravit jako špenát, jarní salát, vařenou jako zelí. Listy připomínají chutí řeřichu. Opomenout nelze ani její léčivé schopnosti: obsahuje provitamin A, vitamin C, hořčičný olej. Je močopudná a pročišťuje krev. List se dříve přikládal jako hojivá " náplast" na zranění, otevřenou ránu.


Pin It

Květináč

Velikonoce máme pryč, už jsem dokonce výzdobu dala zpátky do krabic a zaměřím se asi na zahradu a dekorace do ní :-). Dneska jsem narazila na pěkné zdobení květináče, který se mi moc líbil taky proto, že mozaika je jedna z činností na kterou se už pár let chystám. Všechno mám doma na ni nachystané, jen čas a chuť nějak chybí :-). No snad letos se dokopu a něco vytvořím :-D.


inspirace Miroslava Kubišová, Právo
Pin It

Řimbaba maří list

Další z mnoha bylinek, které mi rostou v zahrádce. Jedná se o zapomenutou bylinku a trvalku v zahrádek našich babiček. Mě zaujala hlavně proto, že vypadá jako obyčejná kopretina, kterou mám hrozně ráda  ♥♥♥. Říká se jí také máří list balšámový a nebo latinsky Tanacetum balsamita. První slabiku „ale“ svého anglického obecného názvu – alecost, získala rostlina pro své používání při výrobě piva ve středověku, kdy měly její voňavé listy a kvetoucí vršky dodat pivu svíravou, mátovou chuť. Druhá část „cost“ pochází z „kostos“, řecky „kořeněný, aromatický“. Doslovně „alecost“ znamená „aromatická bylinka pro svrchně kvašené pivo“. Druhá alternativa anglického názvu, costmary, symbolizuje mateřství a vyjadřuje druhý tradiční způsob použití této rostliny – výrobu čaje. Zvyk puritánů rozšířil názvosloví o další přezdívku – list Bible. Puritáni totiž používali listy rostliny jako voňavé záložky do Bible, neboť jejich vůně zaháněla slabost hladu během dlouhých kázání. Jinak pomáhá hlavně při těžkých a dlouhotrvajících formách migrén a chronických bolestí. Při úporných bolestech hlavy asi minutu žvýkáme v ústech 2 - 3 listy řimbaby, a pak je polkneme. Jejich hořká chuť není příjemná, ale mějme na mysli, že skutečně pomáhá a zbaví nás bolesti. Tento postup můžeme opakovat každý den.


Rady našich babiček
Lístek řimbaby při zánětu středního ucha - při zánětu ucha mnohdy stačí, když do bolavého ucha vsuneme list řimbaby a zánět odezní.


Pin It

27. dubna 2011

Zahrada v okapu

Máte doma staré okapy a na zahradě málo místa? Tak si udělejte závěsnou okapovou zahrádku ♥♥♥. Myslím, že příští rok vyzkouším, vypadá to skvěle a okapy natřu jak jinak než namodro :-D.

inspirace aha home and garden
Pin It

Napršelo, sluníčko zasvítilo...

...a kytičky zase trochu povyrostly ♥♥♥.


Pin It

Modré z nebe...


... a já ho budu mít díky Lence kousek doma ♥♥♥

Přišel malíř otrhaný, 
měl jenom štětce s paletou, 
kalhoty měl spravovaný 
a z vojny bundu staletou. 

Napnul plátno srolovaný 
a stvořil řeku včetně 
vodní panny 
a pak na svou píšťalku 
panně z obrázku hrál. 

Uměl jednu píseň malovanou, 
co má modrou z nebe darovanou, 
žlutou pak má díky pampeliškám, 
zelenou mu půjčil vodník sám...
(Hana Hegerová)
Pin It

Mařinka vonná

Někdy nazývaná též svízel vonný je atraktivní půdopokryvná trvalka s vůní čerstvého sena. Hlavně tato bylina slouží k přípravě tradičního německého nápoje známého jako "májová bowle" nebo také "májové víno", který se pije 1. května a je připraven z mladých výhonů mařinky vonné vylouhovaných ve víně. Výhonky této rostliny se používaly k aromatizaci jablečného pyré, krémů a ovocných salátů a přípravě čaje. Chuť je sladko-hořká. Sladké květy lze konzumovat nebo jimi zdobit pokrmy. Sušené listy mají repelentní účinek na moly. Dle odborných zdrojů je dnes mařinka používána zřídka. V minulosti se v lidovém léčitelství používala k léčbě žloutenky,neuróz, jako utišující prostředek, k regulaci srdeční činnosti, při nespavosti, migrénách a léčbě močových kamenů.Snižuje krevní srážlivost a tím i vznik trombů. Vyšší dávky mohou naopak způsobit zdravotní problémy. 

Mařinkové mléko
Ingredience:
několik čerstvých nebo suchých lodyh mařinky
1l mléka
med (podle chuti)

Příprava:
Lodyhy máčíme v mléce oslazeném medem několi hodin nebo přes noc. Podáváme vyhlazené.

Mařinkové víno
Ingredience:
svazeček mařinky
1l bílého vína

Příprava:
Svazeček čerstvé mařinky máčíme 10 hodin v bílém víně. Pak vyjmeme. Pijeme dobře vychlazené

Mařinkový pudink
Ingredience:
několik lodyh mařinky
0,5l mléka
pudinkový prášek

Příprava:
Vaříme z mléka, ve kterém jsme přes noc máčeli několi lodyh mařinky. Pak mléko scedíme a podle návodu zahustíme práškem na vanilkový pudink.


Pin It

26. dubna 2011

Starý uhlák

Kdo nezažil nějakou mánii, tak nepochopí, kolik radosti může způsobit starý uhlák do pergoly ke krbu. A víte proč? No přece proto, že je modrý :-D. No jen nevím, jestli se takové úchylky dají léčit :-).


Pin It

Plechové nádoby

Kdybych neujížděla na modrém smaltu, tak bych se asi vrhla na plechové nádoby jako dekorace do zahrady. Kytky v nich vypadají úžasně, možná ještě líp než v té modré, tak prostě nějak se mi zdá, že lépe vyniknou :-).

inspirace Wohnen und garten
Pin It

25. dubna 2011

Rozrazil

Mám tuto modrou jemnou kytičku moc ráda. Lidově se mu říká veronika, hušec, úložník, tržník, přítržník. Kromě rozrazilu lékařského roste u nás dalších asi 30 druhů tohoto rodu a v mírném pásu Evropy a Asie bychom jich napočítali přes 150. Velký výběr najdete i u Krulichů, odkud mám i já svůj vyšlechtěný exemplář :-). Rodový název Veronica je vysvětlován několika způsoby. Nejčastěji se odvozuje od latinských slov vera (pravá) a unica (jediná). Legenda ze 13. století tvrdí, že rozrazil byl pojmenován na počest bohaté Římanky Veroniky, která vyléčila císaře Tiberia (1. stol. n. l.) z malomocenství, podle jiných vznikl název zkomolením Pliniova názvu Betonica, patřícího podobné bukvici a odvozeného od Vetonů, starověkých obyvatel Pyrenejského poloostrova, kteří ji používali jako léčivou. Když jsem byla malá, tak mi prababička říkala, že nemám rozrazil trhat, jelikož když ho utrhnu, tak bude pršet. A na internetu jsem našla, že lidově se mu ještě říká i pršavka nebo bouřka. Tak že něco na tom asi bude :-).

Na břehu řeky Svratky kvete rozrazil, 
na břehu řeky Svratky roste nízká tráva, 
 rád chodil jsem tam denně, koupal se a snil, 
 na břehu řeky Svratky kvete rozrazil
a voda je tu těžká, chladná, kalná, tmavá...
Pin It

Košíky

Kdysi jsem se učila plést košíky, podnosy, truhlíky a různé jiné věci z pedigu. Je to báječný relax, vřele doporučuji. A pro ty, co si na samotné pletení netroufají, vymyslely holky z Magráty super kreativní sady, tak že truhlík nebo obal na kytky zvládne každá z vás včetně dětí a pak jen stačí si ho vyložit igelitem a je to :-). 


inspirace Magráta
Pin It

Košíkománie

Dneska jsem vypreparovala dno dalšímu košíku :-). Dokonce jsem udělala generální úklid v přístřešku, kde uskladňuji prázdné truhlíky, květináče a tak, jestli ještě nějaký zatoulaný starý koš nenajdu ..a nikde nic :-). Ale aspoň mám uklizeno.


Pin It

Veselé Velikonoce

Natali Design Easter card
Pin It

24. dubna 2011

Nádoby a koše v zahradě

Už mi v košících a hrncích všechno pěkně roste. Podařilo se mi zlikvidovat i rezavé dno u jednoho džbánu a naaranžovala jsem do něj vysoké zvonky. Myslím, že to bude celkem dobře vypadat až pokvetou :-). 


Pin It

Něco ze zahrádky
Dneska odpoledne se tu prohnal menší deštík, tak že je zalito a já mám ušetřenou práci :-).

Pin It

Skalka v sudu

Kdysi jsem dostala od dědečka 2 sudy. Jeden jsem si nechala rozříznout napůl a druhý nechala v celku a sázela jsem do nich letničky. Jenže takové osázení sudu leze každý rok celkem dost do peněz a tak jsem zapřemýšlela co do nich, aby to bylo napořád. Nakonec to dopadlo tak, že jeden je na pnoucí letničky typu černooká Zuzana, povíjnice, kvakmolit podle toho jak se před kytičkovou sezónou rozhodnu :-), další jsem osázela bílými a modrými minizvonky a až vykvetou, tak vám to nafotím a ten poslední slouží jako "skalka" s převislou vrbičkou uprostřed :-). 


Pin It

Boží Hod velikonoční

V neděli se nesmělo nikde pracovat, rodina trávila tento den pohromadě a společně. Ženy a dívky připravovaly pokrmy, zdobily kraslice a chlapci pletli pomlázky a tatary. Světily se velikonoční pokrmy - beránek , mazanec , chléb, vejce a víno , které měly připravit po dlouhém půstu tělo na návrat k tučnější stravě. Kdokoli přišel do stavení, musel dostat kus posvěceného pokrmu. Jedla se velikonoční nádivka, skopové a jehněčí maso a holoubata, předem posvěcená v kostele. Toto svěcení mělo kromě symbolického významu i praktický podtext. Po období dlouhého půstu by mohl náhlý přechod k tučné stravě přivodit obtíže. Proto se světily určité pokrmy, které měly tělo na návrat k běžné stravě pozvolna připravovat. Každá návštěva dostane kousek z posvěceného jídla. Hospodář v tento den obětoval kus svěceného mazance, vejce a víno zahradě, poli a studni, aby byla dobrá úroda, hojnost ovoce a zdravá pitná voda. Lidé jedli posvěceného beránka proto, že pomůže nalézt ztracenou cestu zbloudilci v lesích.
Pin It

Pouzdřanská step

Pouzdřanská step a lesostepní doubrava Kolby patří k nejznámějším přírodním rezervacím jižní Moravy a já mám tuto krásu cca 5 km od domu :-). Mluví se o ní i jako o botanické konkurenci Pálavy. Zrovna v těchto dnech zde můžete spatřit mohutné rozkvetlé koule katránu tatarského, podivuhodné rostliny, přezdívané stepní běžec.
inspirace internet
Pin It