7. května 2011

Něco do modra

Prostě si nedám pokoj..modrá mě bere čím dál tím víc ♥♥♥.  Vzrůšo bude až mě omrzí v zahradě a já budu vykopávat pracně sehnané rostlinky :-D. Dnes jsem mezi favority zařadila ty dvě na obrázku :-). 

inspirace internet
Pin It

Květnová zahrádka

Dneska je tam zase krásně letně, tak jsem něco nafotila :-).


Pin It

6. května 2011

Modrá barva

Psychologové zjistili, že modrá je barvou klidu, uspokojení, souladu. Mají ji rádi lidé citliví, s bohatým vnitřním životem, hledající lásku a oddanost, romantikové - prostě oni tišší introverti. Symbolizuje něhu, věrnost, důvěru, oddanost a tradici. Dávají jí také přednost lidé, kteří touží po klidu: unavení, přepracovaní, i ti co nemají rádi změny. A když někdo modrou odmítá? Možná má strach ponořit se do hlubin vlastního nitra, možná není spokojen se svými současnými vztahy, s vazbami, které tato barva představuje. Asi ho zatěžují, není to žádné klidné bezpečí, ale spíš nudná závislost: s odmítáním modré se často setkáváme u mladých lidí, kteří touží "vylétnout z rodného hnízda".
Modrá je barva vody a vzduchu, nekonečného průzračného nebe. Je nejčastější barvou připisovanou bohům. Nejvyšší egyptský bůh Amón je modrý, což upomíná na jeho kosmický původ, ostatním egyptským bohům se na nástěnných malbách dělají barvou z prášku kamene lapis lazuli, podle kterého dostal azur své jméno, alespoň vlasy a paruky. Mexický bůh Quetzalcoatl, Opeřený had, stvořitel Aztéků, je rovněž modrý. Indické bohy poznáme podle sinavě modré pleti, germánský Odin nosí modrý šat, gotická Panna Marie se halí do modrého pláště a modré pozadí na renesančních obrazech je symbolem nekonečnosti božského vesmíru. Ale modrá, barva měsíčního svitu, může být také barvou tajuplných mocností, dobrých i zlých. Bludičky lákají modrým světýlkem, koboldi, vodní a horští duchové, jsou modří, modré jsou v pohádkách čarovné květy, které je nutno hledat, modrý je pták štěstí. A pohádka Modrý pták s Elizabeth Taylor a Jane Fonda je moje oblíbená už od malička. A ke všemu jsem letní typ a základem pro letní typy je modrá (tlumená, lehčí). Tak že fakt není co řešit :-D a tím pádem je moje "modré šílenství" povoleno :-D. A modrá kytice dokáže uklidnit stresující atmosféru, tak že asi proto jsem ještě svého miláčka nezakopala do zahrádky :-). Prostě modrá je dobrá :-)

inspirace internet
Pin It

Campanula pyramidalis

Opět jako vždy láska na první i druhý pohled ♥♥♥, tak že "nutně" potřebuji tento druh zvonečku v bílé i modré odrůdě do své pidi zahrádky. Někdy mám pocit, že čím mám menší zahrádku tím větší kytky do ní potřebuji :-). Už mám  objednáno..a slibuji, že je to poslední objednávka....tedy než začnou chodit podzimní katalogy :-D.
inspirace internet
Pin It

5. května 2011

Bylinky...

Jedna úžasná dušička mi dnes věnovala tuto krásnou písničku aniž by věděla, 
že písničky od této dvojice mám moc ráda..
♥♥♥ Děkuji ♥♥♥


Pin It

Clematis


Plaménky, nebo-li Clematisy patří bez přehánění k nejznámějším zahradním rostlinám. Mám je moc ráda, mám na zahradě asi 3 kusy, které to s kvetením zrovna nepřehání :-D, ale ani to mě letos neodradilo od nákupu dalších :-) v modrých a bílých odstínech. Tak uvidíme, třeba se někdy u některého dočkám laviny květů...

inspirace internet
Pin It

Mateřidouška

Zemřela matka a do hrobu dána,
siroty po ní zůstaly;
i přicházely každičkého rána
a matičku svou hledaly.

I zželelo se matce milých dítek;
duše její se vrátila
a vtělila se v drobnolistý kvítek,
jímž mohylu svou pokryla.


Poznaly dítky matičku po dechu,
poznaly ji a plesaly;
a prostý kvítek, v něm majíc útěchu,
mateří-douškou nazvaly.

Mateří-douško vlasti naší milé,
vy prosté naše pověsti!
Natrhal jsem tě na dávné mohyle -
komu mám tebe přinésti?

Ve skrovnou já tě kytici zavážu,
ozdobně stužkou ovinu;
do šírých zemí cestu ti ukážu,
kde příbuznou máš rodinu.

Snad že se najde dcera mateřina,
jíž mile dech tvůj zavoní;
snad že i najdeš některého syna,
jenž k tobě srdce nakloní!
(Karel Jaromír Erben)
Pin It

Konvalinka

V lese v trávě spinká
bílá konvalinka.
Zvonečky má, nezazvoní,
ale za to krásně voní.
(František Hrubín)

"Když uvidím konvalinku,
vzpomenu si na maminku.
Krásná, něžná kytička,
to je moje mamička."
(z knihy Nápady na jaro a léto)
Pin It

4. května 2011

Žebříková inspirace

Na co všechno lze využít starý žebřík popřípadě štafle nebo schody...

inspirace internet
Pin It

Pankrác, Servác, Bonifác


Nejen že si letos pospíšili, ale dostáli i uvedené pranostice. Možná to nevíte, ale oblíbená pranostika o třech zmrzlých mužích není u nás původní, a dokonce není ani příliš stará. V našich krajích je doložena teprve v 18. století. Další studenější období, jež se velmi podobá klasickým ledovým mužům, přichází v závěru května, kdy se opět výrazně ochladí. Příčinou jsou „malí ledoví muži“ (sv.Urban, sv.Filip a sv.Beda), kdy se od 25. do 27.května čekají poklesy teplot, které ovšem nejsou tak výrazné jako v období „velkých ledových mužů“. Naštěstí u nás sice zima byla, ale ne taková, aby poškodila kytky na zahrádce. Tedy na první pohled není žádná škoda vidět, tak že uvidím a doufám, že už zima konečně půjde pryč :-). Pin It

3. května 2011

Starý litinový hrnec

Už ho vidím na zahrádce osázený ♥♥♥. Mám moc ráda věci, které mají duši. 

Pin It

Skleničkový lustr

Loni jsem se inspirovala u Zuzky (tam se inspiruji velmi ráda ♥♥♥) a udělala si podobný skleničkový lustřík do pergoly. No a rok se s rokem sešel a já dnes konečně dodělala druhý jelikož celý den prší a na zahradu nemůžu. Tak že už si pořídím jen plynový zapalovač a můžu svítit :-). Na výrobu vám stačí skleničky, drát a kolotoč na bylinky :-).


Pin It

Muškát vzpřímený žlutý

Nebo taky Pelargonium zonale ´First Yellow´. Už mám jeden od loňska, ale ten si dal asi úkol, že prostě kvést nebude ani kdybych se na hlavu stavěla :-D a dělala mu pomyšlení. No tak jsem mu koupila dalšího bráchu, aby viděl jak má to kvetení vypadat ...jen doufám, že ten nový neokouká to nekvetení :-D


Pin It

Jak pěstovat bylinky

Dneska na iDNES je zajímavý článek o pěstování bylinek respektivě o jejich správném seskupování, aby lépe prospívaly. A je fakt, že to tak funguje ..vidím to na své bylinkové spirále...
inspirace profizahrada
Pin It

2. května 2011

Zahradní inspirace

Abych pořád jen nekytičkovala :-D, tak něco málo inspirace. Asi budu potřebovat starý žebřík a nebo rovnou schody :-D. 

inspirace internet
Pin It

Modrobílá

Moje oblíbená barevná kombinace tedy hned po modrobéžové :-). A jedna moje moc hodná kamarádka :-) mi dnes hodila odkaz, kde se to modrobílými kytkami jen hemží. Tak že uznáte, že to se jen těžko odolává...jen tedy nevím jestli nafouknout zahrádku do šířky nebo do délky :-D.


inspirace internet
Pin It

Další kytky...

...a ke zvonečků jsem u Krulichů ještě objednala bílý vytrvalý hrachor, sasanku a babské ucho :-).

inspirace internet
Pin It

Campanula persicifolia

Mám moc ráda zvonečky. Tak že jsem dnes neodolala mimořádné nabídce u Krulichů a 3 rarity objednala :-).
inspirace internet
Pin It

1. května 2011

18 - 19.týden


natali design cal2011
Pin It

Meduňkový sirup sestry Damiány

Před chvilkou jsem byla omrknout zahrádku po vydatném dešti od brzkého dopoledne. Bylinky zase pěkně poskočily, tak že brzo se vrhnu na oblíbený a vyzkoušený recept z časopisu Meduňka. Sirup by měl vydržet rok, ale tedy ten náš nikdy nedočká ani zimních měsíců. Loni jsem dělala i mátový a míchala jsem máty různých chutí a to tedy byla mňamka, tak doufám, že i letos se urodí :-). A na blogu Mlsná kočka je sirup tak krásně nafocen, že bych ho šla nejradši dělat hned :-).


Pin It

1. máj

Na prvního května musí dívky dostat políbení pod rozkvetlou třešní, aby neuschly a zůstaly stále krásné. Pražští milenci směřují v tento den na vrch Petřín, aby položili květinu k pomníku Karla Hynka Máchy (1810–1836), českého romantického básníka, který je autorem básně Máj. Tato báseň vypráví o tragické lásce mezi dvěma mladými lidmi a je součástí české klasické literatury.


Byl pozdní večer – první máj
večerní máj – byl lásky čas.
Hrdliččin zval ku lásce hlas,
kde borový zaváněl háj.

O lásce šeptal tichý mech;
květoucí strom lhal lásky žel,
svou lásku slavík růži pěl,
růžinu jevil vonný vzdech.
Jezero hladké v křovích stinných
zvučelo temně tajný bol,
břeh je objímal kol a kol;
a slunce jasná světů jiných
bloudila blankytnými pásky,
planoucí tam co slzy lásky.
(Karel Hynek Mácha)
Pin It