4. června 2011

Zvonečkový sud

V jednom příspěvku jsem psala, že jsem se rozhodla do sudu nasadit trvalky, abych nemusela každý rok vymýšlet co do něj. Tak že sud se stal útočištěm pro půdopokryvné modré a bílé zvonečky, které se mi nikam nehodily :-). A zvonečky začínají kvést, bílé se proplétají s modrými a bude to paráda, až rozkvete celý sud do modrobílé krásy. 


Pin It

Stará brána


Mám ráda nejen staré věci, ale i staré domy, zahrady a brány. Čím tajemnější tím lepší :-)

Tichý zvon zazvoní z věží chrámu Páně
a já po špičkách vyjdu ven.
Jako stín neslyšný dojdu k staré bráně,
jež má to nejkrásnější z jmen.

Ten, kdo prý s půlnocí přijde tam,
od těch dob nikdy víc není sám.
Já půjdu půlnocí k bílé bráně
a přání své jí pošeptám.

Už dávno vím proč ta stará brána,
za nocí hosty přijímá.
Že bránou milenců bývá zvána
a osud lásky v moci má.

Ve dvanáct pohladím kamení,
Svatý Ján se mi pak odmění.
A dá mi darem jednoho pána,
jenž v ráj můj život promění.

Bráno milenců, slyš mé přání,
já vím, že nejsem jediná.
Dej mu znát, dej mu znát, že se marně brání
a marně ďábla zaklíná.

Dej mu znát, že se má čeho bát,
ať má, či nemá mě rád.
Bráno milenců, slyš mé přání,
že na měj čekám, dej mu znát.
(Martina Černá)

Pin It

3. června 2011

Co mi dneska vykvetlo


Pin It

Moje hortenzie
Tak takto mi krásně kvetou holky moje :-). I popínavá se snaží. A za chvilku vykvete i ta co mám v záhonku ve starém pařezu Hydrangea paniculata Limeligh


Pin It

Smaltovaná krása

Smalt jako povrchová úprava kovů je použita v 19. století (kolem r. 1850). Smaltovaly se nejdříve železné nádoby na vodu, pak i pekáče, kýble a i celé litinové vany na koupání. Smaltované nádoby odolávaly rzi a bylo možné je keramickými barvami zdobit. K nanášení smaltu se používalo sypání suchého smaltu sítkem nebo později máčení v mokré smaltové kaši, což byl vlastně vířený smaltový pudr ve vodě. Smalt se poté před vypálením musel pečlivě vysušit. Teplota vypalování smaltu na kov je velmi krátká a leží mezi 750 - 850 °C. Teplota vypalování keramických barvítek do smaltu je mezi 700 - 750 °C. A modrý smalt je můj oblíbený ♥♥♥. V Netvořicích na Benešovsku najdete Rodinné muzejíčko smaltu. Mohli jste ho navštívit i prostřednictvím Toulavé kamery

inspirace internet
Pin It

2. června 2011

Kameninový prastarý pekáč RARE

Moje dnešní výhra na :-). Více než sto let starý, 50 cm dlouhý a 27 cm široký kameninový pekáč. Moc krásný, dekorativní kus, který byl vyroben hluboko před rokem 1900. Atypické široké ucho, lem na zadní straně, malá ústa v předu na odlití asi tuku, krásně vrásněný vně. Typ na něj mi dala moje kamarádka Evča, byť původně ho chtěla dražit sama ♥♥♥. Na miniskalku jako dělaný :-D. A ještě bych k němu potřebovala takový domeček co má Danča na blogu...to je krása že? Ještě že snění nic nestojí :-). A nebo chatu Magodu...

inspirace Aukro
Pin It

Stolička neboli štokrdle

Tak už je štokrdle doma (hodný syn ví, že bláznům se nemá odporovat :-) a bez protestů mi ho přivezl) a nakonec jsem rozhodla, že ho nechám zatím v původním stavu. Lavorek jsem našla, jen jsem mu musela  vypreparovat uši aby se vlezl :-D. A nakonec jsem do něj nedala kytky, ale po obvodu převislé jahody a uprostřed obyčejné lesní. Jedna už tam zraje :-).


Pin It

Červnová zahrádka

Dneska jak jinak jsem vyfotila zase pár rostlinek. 
A taky na Jetelíčkově najdete kompletní zahrádku za květen :-). 
Pin It

1. června 2011

Evčina zahrádka

Tak že do třetice vám představím zahrádku své kamarádky Evči. Jelikož bydlí ve městě, tak zatoužila mimo balkónku i po zahrádce a tak s manželem koupili kus pozemku ve vesnici, kde lišky dávají dobrou noc a kde jsou úžasné hluboké lesy a když je čas, tak tam jezdí a pozemek pomalu zvelebují. Podotýkám, že zídky z kamenů si dělá Evča sama :-). Je opravdu všestranně nadaná na veškeré zvelebování jak doma tak na zahrádce ♥♥♥.


Pin It

Rohlíková pizza

Recept jsem našla u jedné kamarádky na FB a dneska jsem jej vyzkoušela. Není to vůbec špatný :-). Super rychlá večeře a rychlé spotřebování starých rohlíků.

6-7 rohlíků pokrájíme na kostičky
namočíme do 1/2l mlíka se dvěma rozkvedlanými vajíčky
osolíme a necháme "bobtnat"
pak se ta "šlichta" trochu vymačká a rozprostře na plech s pečícím papírem
a pečeme cca 5-10 minut 
na upečený "těsto" si už jenom dáte co máte rádi na pizze
a zase na 10 minut zapéct
Já ještě přidala koření na pizzu :-)

Pin It

Osázené jezírko

Dneska jsme šli na procházku do místního zahradnictví okouknout vodní a bahenní rostlinky. Výběr naštěstí celkem velkej, ale leknín do mini hloubky stejně neměli. Tak jsem vzala pár vodních rostlinek a jezírko je hotovo. Místo leknínu tam zatím plavou růžičky :-). 


Pin It

Půvab lehké omšelosti

Tak toto je zahrádka přesně podle mého gusta a s květy našich babiček to prostě nemá chybu. 
inspirace internet
Pin It

31. května 2011

Poslední květnové kytičkyPin It

30. května 2011

22 - 23.týden


natali design cal2011
Pin It

Evčino bydlení

Jak jsem včera slíbila, tak dnes vám ukážu kousek z bydlení mé kamarádky Evči. Její byteček se nachází v historické části jednoho města plného kytiček kousek od úžasného parku se starými hradbami a s botanickou zahradou a dýchá časem našich babiček. Evča je děsně šikovná, všechno si ušije, renovuje bez problému nábytek a výroba věciček z keramiky je taky jejím velkým koníčkem :-). 
Pin It

Jezírko

Víkend u Evči mě tak krásně nabil energii, že jsem se dnes vrhla na realizaci jezírka :-). Tak že už jen poshánět vodní rostlinky, pár kamínků a můžu napustit vodu :-). 


Pin It

Jede jede poštovský panáček...

... a dovezl dneska balík od Lenky Včelky s Modrým z nebe a s dalšími voňavými podložkami pod hrnek ♥♥♥.

Pin It

Leonardo da Vinci

Nejedná se tentokrát o slavného malíře ale o oblíbenou nostalgickou anglickou růži opakovaně kvetoucí s nádhernými rozetami květů mé kamarádky Evči.

inspirace internet
Pin It

29. května 2011

Balkón

Mám moc ráda staré domy a balkóny. A když jsem viděla o víkendu ten Evčin, tak jsem se zamilovala ♥♥♥. Prostě se mi od tam nechtělo ani odcházet a kafe  tam chutnalo tak nějak jinak ...♥♥♥... božsky. Posuďte sami :-)Pin It

Něco z dnešní zahrádky


Pin It

Kamarádka je víc jak chlap

Jestli je sůl na zlato, pak pravá kamarádka je nad sbírku diamantů. Máte taky takovou? Já ano ♥♥♥. Držíme spolu v dobách skvělých i těch úplně mizerných už hezkou řádku let. Vlastně už je to hodně přes čtvrť století :-). Známe se od 7. třídy a kam až moje paměť sahá, nikdy jsme se my dvě nepohádaly. Sice to teď máme k sobě teď 85 km a nevidíme se tak často jak bychom asi obě chtěly, ale vždycky když se vidíme, tak to vypadá jako kdybychom se rozloučily včera ♥♥♥. A jelikož nastal ten pravý čas, tak jsem ji i s dětmi o víkendu byla navštívit . Byl to opravdu báječný víkend, krásně se pokecalo (máme společný zájem...shánění staré veteše a kytičky), popilo, dítka byly v rámci možností hodné (i v  tom jsme hodně podobné, já mám dva dospělé kluky a ona dvě holky a její Jeník je jen o rok starší než můj Honzík a já mám ještě k tomu všemu Natali) a jelikož Evča bydlí necelé dva roky v novém bytě, který se nachází uprostřed náměstí ve starém domě, tak  se plánovaly i další úpravy bytu a jednu jsme společně dokonce hned zrealizovaly :-)...mozaiku na parapet u jednoho malého okýnka. A jako správná kamarádka jsem vezla i dárek a doufám, že jsem se strefila :-) jelikož Evča sbírá porcelán s motivem hořců, tak dostala zarámovanou kachličku na zeď. A postupně vám trochu její úžasný byteček představím. Tak že Maty díky za to že jsi ♥♥♥ a hlavně za super báječný víkend (vysvětlení: kámoška se jmenuje Eva, ale kdysi jsme ve třídě z jejího zkráceného příjmení udělali přezdívku :-)). 

Vím, kdo se loudá, máš-li čas.
Kdo ti stráví každý špás.
Vím, kdo jde s tebou světlem, tmou.
Vím, kdo ti krášlí šedý svět,
kdo tě vrátí z hloubky zpět.
Vím, kdo ti ruku podá svou.

Kamarád, kamarád není nestálý.
Všechno, co ti dluží vrátí.
Kamarád, kamarád stojí v povzdálí,
když ti každý sbohem dá...
(Hana Zagorová)


Pin It