17. září 2011

Milé zbytečnosti

Nevím jak vy, ale já je miluji ♥♥♥. Ty zbytečné blbůstky (kravinky), které vlastně ani nepotřebuji :-). A tohle se mi líbí moc, tedy hlavně ta dečka s růžičkou a modrými korálky. V létě bych si přikryla džbán s meduňkovou limonádou  a nebo ledovou kávu. Jasně že u toho nesmí být chlap :-D. Už vidím ten jeho výraz, kdybych to udělala před ním :-). Prostě toto chlap nikdy nepochopí :-D. A nebo super to může být v tuto dobu na přikrytí skleničky s burčákem...ty potvory vinný mušky jsou všude :-). 

inspirace internet
Pin It

Další semínka na jaro


Pin It

Nočenka

Nocenka (Mirabilis jalapa) se do Evropy dostala z Jižní Ameriky už před čtyřmi sty lety. Přeložený latinský název pro nocenku znamená „podivuhodný, zvláštní, neobyčejný“, tedy pojmenování velice příhodné pro tuto rostlinu. Nocenka otevírá své květy až odpoledne, pak zůstávají otevřené celou noc a teprve k ránu se opět zavírají. Ve dne rozvine květy jen za deštivého počasí nebo začátkem podzimu, kdy klesá intenzita světla.Letos jsem zasadila jen pár semínek, tak že nakonec mi vzešel jen jeden keřík :-). 


jinak nocenku můžete mít v různých barvách...

inspirace internet
Pin It

16. září 2011

Šusterka nebo taky šterc

Dneska mi dorazila Mladá hospodyňka a hned jsem narazila na zajímavý recept, který jsem neznala. Jedná se o staročeský  pokrm a taky prý se toto jídlo se vařívalo i po celém Rakousko - Uhersku. 

Do tří litrů vařící vody vsype se 1/2 litru mouky a lžíce soli. Koncem vařečky se mouka dvakrát propíchne, aby vystoupla voda na povrch a mouka se dobře provařila. Za 1/2 hodiny se větší část vody odleje, ostatní se koncem vařečky promíchává tak dlouho, až se utvoří malé hrudky, které se vysypou na mísu a omastí rozškvařeným čerstvým máslem neb husím sádlem.

A Google našel, že šterc nebo taky šusterka je pokrm chuťově i vzhledově hodně podobný tomu, co lidi znají jako škubánky s mákem.

Příprava je jednoduchá. Den předem uvařené brambory si nastrouháme a přidáme na másle osmaženou mouku. Na talíři by se pak šterc, nebo taky vošouch, měl posypat tlustou vrstvou sladkého máku, uvařeného v mléce.

a nebo
200 g krupice, 800 g brambor, 50 g tuku, sůl

Krupici opražíme na tuku, zalijeme vodou z brambor. Podusíme a smícháme s uvařenými a scezenými bramborami nebo můžeme i v troubě zapéci. Při podávání polijeme máslem. Vhodným doplňkem je svařený kompot ze sušených švestek, ale dobrý je i normální švestkový kompot.


Popřípadě můžete vyzkoušet škubánky tří chutí

Labuznik.com  radí uvařit šterc, zvaný také vošouch, s osmaženou cibulkou, houbami, škvarky a zelím. Prostě každý si může vybrat :-)
Pin It

15. září 2011

Bábovky

Za chvilku to u nás doma bude jako na šroťáku :-). Dneska jsem získala 3 úžasné plechové formy na bábovku (průměr od 18 do 25 cm za celkovou cenu 120 Kč) a další formu na puding nebo paštiku (průměr 17,5 cm, výška 16 cm, tak že je menší než ta, co už mám doma a ta dnešní byla jen za 90 Kč). No nekupte to za ty peníze :-D. Někdy se prostě zadaří :-). 


Pin It

14. září 2011

Mladá hospodyňka 1915

Do té mám tedy sakra daleko :-) (to spíš se blížím věkem k tomu letopočtu vydání), ale musela jsem ji mít jako všechny staré "krámy" co už mám doma. Už se těším, až budu listovat a zjišťovat co za serebele našich babiček mi ještě chybí a jaké jídla musím vyzkoušet :-D. A za 4 roky oslaví knížka 100 let :-). 


Pin It

Překvapení

Dnes odpoledne zazvonil u dveří přepravce firmy DHL a předal mi balík. Byl od mé kamarádky Jutty z Rakouska, kterou jsem poznala díky svému blogu a která má taky moc ráda staré věci. Moc si toho vážím, jelikož to všechno mi Jutta poslala jen tak. Prostě je skvělá ♥♥♥. A dokonce vše ladila do modra :-). Jutta ich danke Ihnen sehr und schätzenes.Pin It

Slabá vůle

Opět jsem neodolala a rozšířila svoji sbírku podložek pod hrníčky u Lenky Včelky. A srdíčko půjde buď na verandu a nebo do ložnice :-). 

inspirace Lenka Včelka  Fler
Pin It

13. září 2011

Švestkový koláč s mákem

Tak tuto dobrotu dělala dneska moje maminka. Nejsem moc buchtová, sice ráda peču, ale jíst sladký moc nemusím :-). Ale toto byla opravdu božská mana. Těsto nadýchané jako peřinka a ta mřížka z máku...no prostě mňamka. Fakt stojí tento recept za vyzkoušení :-).

inspirace časopis Kuchyně.cz 7/2011
Pin It

11. září 2011

Semínka na jaro

Pomalu syslím :-)

inspirace internet
Pin It

Mein schöner Garten

Můj oblíbený web o zahradách. Chodím sem hodně pro inspiraci. Prostě některé ženské dokáží udělat ze zahrady ráj na zemi. 


inspirace Mein schöner Garten
Pin It

Placky budou!!!

Budu mít litinový tál :-) jupí. Stačí vyčistit, namazat špekem a hurá na placky. Kulatý tál jsem si sehnala pro jistotu taky (nekupte to za 50 Kč), jelikož ten se mi velikostně hodí pod formu na ruské ořechy


Pin It

Tvarohové smaženky


Jídlo mého mládí. 
Nebylo větší pochoutky v mléčňáku (mléčný bar) než tvarohové smaženky
A kdo nemá rád sladké, tak si může udělat sýrové smaženky s cibulí :-). 

inspirace Staročeská kuchařka
Pin It

Trochu kytiček ze zahrádkyPin It

Garten Träume

Letní číslo 2011


Pin It