25. listopadu 2011

Vánoční vystřihovánky

U Vránů mají nové vystřihovánky...

inspirace Vránovi
Pin It

Přírodní ozdoby

Takové mám nejradší. Už loni převládaly na našem stromečku (šišky, pomeranče, jablíčka) a letos je doplní oříšky z Fleru od šikulky Handmade by DorE, které se mi právě zalíbily svoji jednoduchostí :-). 


Pin It

22. listopadu 2011

Adventní věnec

Adventní věnec na vstupních dveřích obydlí je připomínkou starého zvyku uctívání kruhu a současně symbolem přírodní síly. Zelené větve, čerstvě přinesené z lesa, sloužily jako pozvání ke vstupu dobrých duchů; zlaté zdobení pak symbolizuje víru v brzký návrat slunce. A nejhezčí je z přírodních materiálů. Dnešní tip najdete opět na mém oblíbeném iDNES hobby.

inspirace iDNES hobby
Pin It

21. listopadu 2011

Cikorka

Cikorka je pražený drcený kořen čekanky, a je používaná jako náhražka kávy. Na rozdíl od kávy však cikorka neobsahuje kofein, a tudíž je vhodná i pro děti a kojící matky. Jak barva, tak aroma je kávové. Cikorka byla velmi oblíbená v dobách kávových krizí, především během světových válek. V Evropě je však známa již z konce 17. století, kdy ji začali připravovat Holanďané. První česká továrna na zpracování kořene čekanky byla založena dne 30. 3. 1804 v Mochtíně. Výroba cikorky se dařila a z té doby pochází i epigram českého humoristy F. J. Rubeš:

„ Nač nám třeba Orientu, celé Arábie, vždyť my máme Mochtín, vivat česká cikorie. “

Nápoj se připravuje vsypáním směsi do vroucí vody a následným přecezením. Konzumovat jej je možné jak horký, tak studený. Hotový nápoj lze pak buďto pít, nebo do něj namáčet kousky pečiva, např. bábovku. Cikorkový nápoj lze libovolně dochutit, nejčastěji se dolévá mlékem a sladí cukrem (převzato z Wikipedie). Nápoj, lépe řečeno kávovinový prášek na přípravu cikorky, je k dostání i dnes. Když už tento nápoj nechcete pít na doporučení lékařů kvůli zdravotnímu stavu, alespoň jej ochutnejte v rámci poznávání historie a života prarodičů a předků. A mě se podařilo sehnat mlýnek na cikorku z 1. světové války. Má průměr 20 cm a výšku 11 cm.


Pin It

Šuplíčky podruhé

Už jsem psala, jak jsem zamilovaná do skříňek se šuplíčky. A konečně se mi podařilo sehnat jedny podle mým představ :-). Najdete je na MMB u Marcelky :-). A určitě mrkněte i na její další zboží, třeba modří medvídci nemají chybu. 


inspirace Marcela Trčková MMB ID 358853
Pin It

Formy

Tak mám další formu na pudink do sbírky a formu na piškoty. A dokonce se mi podařilo najít jeden starý babičkovský recept.
  
Ingredience:
1 lžíce vody
140 g polohrubé mouky

6 ks vajec
200 g cukru krupice 

Bílky vyšleháme na tuhý sníh. Žloutky třeme s cukrem do pěny. Po chvíli přidáme vlažnou vodu a znovu třeme. Nakonec vmícháme mouku střídavě se sněhem. Těstem naplníme cukrářský sáček a na plech vyložený pečícím papírem, nebo olejem vymaštěný a moukou zaprášený, stříkáme stejně velké piškoty. Buď kulaté nebo ve tvaru kočičí pracky (cukrářské). Domácí piškoty vložíme do vyhřáté trouby a zvolna na 170 °C upečeme do zezlátnutí.

Pin It

20. listopadu 2011

Pizza Zuzky MorkusovicPříspěvek najdete od 7 minuty
Pin It