10. prosince 2011

Ladovská zima a vánoce

To by byla krása ♥♥♥. Jako v Kaňce do pohádky :-).
Pin It

Aťa


Sehnala jsem Natali knížky z roku 1934 - 1937 :-). Doufám, že až bude větší, tak se jí budou líbit jako mě ♥♥♥. Jedná se o knížky Marie Tippmannové (životopis I. a II. část v kolonce osobnosti) Aťa, Aťa a její přátelé a František, Atin bratr s krásnými ilustracemi Františka Klimeše a K. Steinerové. Ještě mi chybí sehnat Aťa na studiích. Někdy nechápu, že se lidé takových skvostů zbavují a ještě za pár korun.  Jeden díl mě přišel na 17 Kč :-). 


Pin It

Vánoční zdobení

Před pár lety jsem si dovezla z kreativní výstavy v Německu super knížku Schmuckes für die Weihnachtszeit s vánočními inspiracemi na ozdoby na stromeček. Opravu je moc krásná a pokud na ni někde na Amazonu nebo Ebay narazíte, tak doporučuji :-). inspirace Schmuckes für die Weihnachtszeit
Pin It

Nostalgie vánočních pohlednic

Posílání vánočních pohledů patří stále ještě k zažitým zvykům mnoha rodin po celém světě, hlavně si na to potrpí v Anglii. Bohužel klasické pohlednice jsou postupně vytlačeny pohodlnější a lacinější elektronickou podobou a nebo zasláním obyčejné sms což je velká škoda. Musím se přiznat, že jsem taky velká ostuda, která to takto řeší, ale zase na druhou stranu jsem hrozně ráda, když nějakou pěknou a milou vánoční pohlednici dostanu. Třeba jednu, kterou jsem dostala od Zuzky mám schovanou už myslím 3 roky :-). Hrozně se mi líbí staré pohlednice. Mám ráda obrázky Josefa Lady, Marie Fišerové - Kvěchové a nebo doporučuji knížku Vánoce ze Studia Trnka od Kláry Trnkové, která je plná koláží ze starých vánočních pohlednic. Víte že první pohlednice s tematikou Vánoc se objevila v polovině 19. století v Londýně? A mám nápad. Zkuste o letošních vánocích poslat aspoň jednu klasickou pohlednici. Já slibuji že pošlu a pokusím se tak aspoň trochu tento starý zvyk oživit ♥♥♥.


inspirace internet
Pin It

9. prosince 2011

Hezký večer


Pin It

Můj dvojitý poklad
Pin It

Jaro na zahradě

Ne nezbláznila jsem se :-D. Sice máme prosinec, ale moje zahrada má březen :-).


Pin It

8. prosince 2011

Mochomůrky podruhé

Už jsou doma a zdobí větvičky. Původně jsem chtěla modřínové, ale žádný modřín tu široko daleko není a můj osobní dodavatel přírodnin (maminka) tentokrát  selhal :-). Tak snad příští rok, zatím se musím spokojit s bílou břízou. 


Pin It

7. prosince 2011

Mikuláš

Asi jsem byla celý rok moc hodná, jelikož i já jsem dostala balík plný dárečků
♥♥♥ Ich danke Jutta ♥♥♥


Pin It

6. prosince 2011

Červená inspirace u sousedů

Škoda, že nevychází i u nás :-(. 


Pin It

Létající andílci

A když už jsme u těch andílků, tak jsem se zakoukala do holky a kluka z kanafasu, které jste mohli vidět viset na trámu prosincovém Chataři & chalupáři. No a už jsem domluvená s Martinou Hofmanovou z Roztomilostí, že mi takové ušije. Už se na ně moc těším :-). Budou mít i ručičky...

inspirace Roztomilosti
Pin It

Andílci z papíru a betlém

Každý den poctivě projíždím blogy. Tedy jen ty české a slovenské, jelikož kdybych projížděla ještě zahraniční tak nedělám nic jiného. Mrzí mě, že tím pádem mě uteče plno zajímavých věcí, ale co nadělám. I tak si někdy připadám jako Číslo 5 :-D. Určitě si pamatujete tu scénu, jak vstřebává informace z různých knížek :-). Takto já vstřebávám informace z blogů. A v poslední době mě nejvíc zaujali andílci z papíru, které jsem viděla u Mirky na jejím úžasném blogu. Zapátrala jsem a našla na Fleru u Dýně na pařezu. Jedná se o sadu vánočních pohlednic s ilustracemi Lucie Čapkové. Tuto autorku jsem na blogu zmiňovala v souvislosti s krásnými a voňavými mýdly. Čtyři z těchto pohlednic (tři andělé a jedna pohlednice s hvězdami a kometami) mohou být využity ještě jako vystřihovánky: jednodušše vystřihnete a slepíte zrcadlově k sobě, pomocí vloženého provázku nebo špejle si tak můžete vytvořit originální vánoční dekoraci. 

inspirace Fler Dýně na pařezu

Další krásu jsem našla u Mokopy. Jedná se o cínový vánoční betlém Petra Rýgra. Moc se mi líbí malovaná verze a jelikož doma zatím žádný nemáme, tak se chystám, že si ho pořídím. Ale asi to bude až na příští vánoce :-). Zatím přemýšlím,  do čeho bych ho umístila, jelikož se mi moc líbí nápad Mokopy, která ho má umístěný ve velké lucerně. Petr Rýgr má na stránkách taky moc zajímavé povídání o betlému. Netušila jsem že než se v devatenáctém století v českých zemích rozšířil zvyk strojení stromečku, již zde dávno byl jiný vánoční zvyk – stavění betlému.

inspirace Pavel Rýgr
Pin It

5. prosince 2011

Babiččiny oplatky

Když jsem byla malá, tak tuto dobrotu dělávala moje maminka a jen se po ní zaprášilo. Tak že jsem se rozhodla, že opráším tradici a dobrotu začnu dělat svým andílkům a k tomuto účelu si pořídím oplatkovač. Inspiraci na něj jsem našla u kamarádky Moniky, která díky  němu dělá úžasné sýrové oplatky, které taky určitě zkusím. Už se na něj moc těším. Sice to bude další "krám" do baráku, jak s oblibou říkám, ale oplatky za to stojí :-). 

inspirace top recepty
Pin It

Veselé vánoce

Nedávno jsem na Fleru narazila na jednu úžasnou šikulku, která jakoby se vyloupla z filmů pro pamětníky a dělá moc krásné ozdoby z oříšků. A nejenom kvůli ozdobičkám jsem si ji okamžitě uložila do oblíbených. Má totiž i krásné jméno Tony a vypadá hrozně sympaticky. Připomněla mi moji babičku z tatínkové strany, která se jmenovala Antonie a kterou jsem bohužel nepoznala, protože umřela rok před mým narozením. Hrozně se mi to jméno líbí. A Tony mi slíbila, že mi do vánoc ještě oříškové ozdoby udělá i když už je nemá v nabídce. Tak že teď mám za úkol sehnat staré dřevěné ramínko :-). 

inspirace Tony Zieglerová Fler
Pin It

Moje barborky

Nakonec mám směs..kočičky, barborky, smrk a zlatici. Tak jsem zvědavá, jak to nakonec dopadne. jestli vykvete zlatice a nebo třešeň :-). Nebo třeba obojí...


Pin It

4. prosince 2011

Bronzová adventní neděle

Barborky jsou ve váze, živý stromek v kontejneru už je taky doma, jen mu musím sehnat pěkný koš, aby mu to na sáňkách slušelo :-) a svíčky na věnečku svítí. Tak že mám splněno a přeji všem krásnou pohodovou neděli ♥♥♥.


Pin It

Tradice barborek

Nezapomeňte, že je dnes je 4. prosince a tím pádem svátek sv. Barbory. Barborky byly ženské v bílém hávu s pomoučenými obličeji, které přicházely do domácností v tento den a dávaly hodným dětem dárky (ovoce, ořechy) a děti zlobivé šlehaly proutěnou metlou. Později tuto roli převzal Mikuláš s čertem a andělem :-). V tento den se také dodržuje prastarý lidový adventní zvyk, kdy se uřežou větvičky třešní nebo višní, vloží se doma do vázy s vodou a čeká se, jestli do vánoc vykvetou. Důležité je nařezat větvičky šikmými řezy, vložit je do vázy s vodou a postavit je do chladné místnosti. Podle rychleného druhu větvičky asi 5 až 12 dní před kvetením přeneste do teplého obývacího pokoje. A pak už se můžete těšit na to, jak se budou jednotlivé kvítky postupně otevírat. Větvičky se řezaly nejen na ozdobu světnice, ale také pro jejich údajnou čarovnou moc. Kolikátý den od uříznutí větvičky „barborka" vykvetla, tolikátý měsíc v následujícím roce byl pro majitele větvičky tím šťastným. Jindy děvčata uřízla větviček více a každé dala jméno jednoho z chlapců, kteří jí byly sympatičtí. Věřili, že se stanou nevěstou toho, která větvička nesoucí jeho jméno vykvetla nejdříve. Podle lidové víry se měla třešňová větvička ze stromku starého alespoň deset let uříznout v ten okamžik, kdy se na obzoru objevil první sluneční paprsek. Taková větévka se pak odnesla do domu, kde bylo děvče na vdávání a čekalo se, zda se větvička o Štědrém dnu obalí květy, což znamenalo brzké vdavky. Kvítek z barborky ukrytý za šněrovačkou prý měl tu moc přivábit chlapce, na kterého děvče myslelo. Barborky se prý také daly úspěšně použít k odhalování čarodějnic - stačilo při jitřní mši ohnout rozkvetlý proutek do tvaru kruhu a kdo se skrz něj podíval, našel čarodějnice stát obrácené zády k oltáři. Obdobně si můžete uříznout i větvičku zlatice. Tato větvička uříznutá v předvečer svátku sv. Mikuláše nám prozradí, jak na tom napřesrok budeme s penězi. Pokud vyraší zelený list, dá nám dost práce udržet standard, na který jsme zvyklí. Zlatá kvítka jsou ale příslibem bohatství a dostatku. Zůstane-li větvička suchá, čeká nás hubený rok…No a až budete mít větvičky doma, tak se můžete vrhnout na  Kutnohorské barborky s mákem :-). Dobrou chuť...
(čerpáno z Českých tradic, Českého kutila a wikipedie)

inspirace internet
Pin It