17. prosince 2011

Anděl a andělka

Dneska dorazil balík a v něm andílci z Roztomilostí. Opravdu jsou úžasní a mám z nich ohromnou radost ♥♥♥. Jsou jako z Chataře & chalupáře.


Pin It

16. prosince 2011

Betlém z cínu

Betlém už je doma a je fakt úžasnej...zatím jsem mu našla útočiště ve skleníčku, ale musím pořídit potom něco většího protože určitě budu dokupovat i další figurky a všechny už by se tam nevešly :-). 


Pin It

15. prosince 2011

Andělé bez křídel

Každý má svého strážného anděla, který ho chrání a pomáhá mu vést správný život, ale moji andílci jsou z masa a kostí. Andělům bez křídel nemůžeme říkat andělé, proto jim říkáme přátelé. A já mám v poslední době mám pocit, že mám kolem sebe jen samé andílky. Ten dnešní, který mi připravil obrovské vánoční překvapení se jmenuje Marionneta. Poslala mi nádherné hodiny hned ve dvojím provedení a rozšířila tak moji sbírku :-). Díky anděli ♥♥♥.


Pin It

Keramické vánoce

Dneska jsem dostala dárek od své nej kamarádky z dětství od které jsem ukazovala i úžasný keramický kostelík na čajovou svíčku. Její keramika mi připomíná vytlačované perníčky, které mám moc ráda. Evi děkuji ♥♥♥.


Pin It

Štědrovníček

Vytlačované perníky, formy na perníky a recept na ně jsem tu už zmiňovala. A dnes jsem na jednom svém oblíbeném, až bych řekla domovském (jelikož tam chodím skoro od jeho založení) ženském internetovém magazínu narazila na recept své kamarádky Elly, který je přímo od manželky řezbáře pana Slavíka a liší se od ostatních receptů hlavně tím, že v něm chybí kypřidlo, aby se vám nepokazily vytvarované perníčky. 


Suroviny:
500 g hladké mouky
250 g cukru moučka
100 g tmavého medu
2 vejce
1 lžíce rumu
2 lžičky perníkového koření


Postup:
Mouku prosyjeme na vál, přidáme cukr a koření. Promícháme a přidáme ohřátý med, vejce a rum. Zpracujeme v hladké těsto. To necháme alespoň dva dny v chladu uležet. Dřevěné formičky si vysypeme škrobovou moučkou (při každém použití!). Těsto vtlačíme do formičky a vyklepneme. Takto připravené štědrovníčky dáme na plech vyložený pečicím papírem a pečeme na 180 až 200 °C asi 10 až 20 minut. Jakmile perník vyběhne a zbarví se dozlatova, potřeme karamelem (převzato z internetového portálu Žena-in)
Pin It

14. prosince 2011

Lívanečník

Dneska se mi zase poštěstilo něco ulovit a sehnala jsem ke své staré kameninové formě i nižší variantu, tak že můžu dělat i lívance a nebo vošouchy :-).


Pin It

13. prosince 2011

Andělka Zuzanka

V prosincovém Chataři & chalupáři jsem obdivovala létající látkové andílky. Andělku i andílka jsem jsem si stihla objednat u Martiny, tento týden by měly dorazit, ale mezitím jsem dostala od úžasného anděla Zuzanky Morkusovic její úžasnou andělku jako dárek ♥♥♥Zuzi díky už má svoje místečko ♥♥♥. 


Pin It

Dárky

Moc děkuji jednomu úžasnému Ježíškovi a jeho tiskové mluvčí pro východní Evropu do "Ježíškovi kanceláře" za krásné dárky a moc milé přání a "Pošťáckým skřítkům" za jejich  rychlé a spolehlivé doručení ♥♥♥.


Pin It

Svatá Lucie

Když se ještě používal Juliánský kalendář, pranostika na tento den zněla "Svatá Lucie ukazuje svou moc, neb nám dává nejdelší noc“. Bylo to tím, že tehdy svátek Lucie skutečně vycházel na nejdelší den v roce. Po zavedení Gregoriánského kalendáře ale tato věta pozbyla smyslu. Vytvořila se tedy pranostika nová „Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá“. I se svátkem svaté Lucie jsou spojené předvánoční čili adventní zvyky. Dnes již jeho tradice téměř vymizela, ale přesto to býval jeden z nejhezčích předvánočních svátků. Ženy a dívky od hlavy k patě oděné do bílých plášťů se strašidelnou maskou podobnou čapímu zobáku dělaly obchůzky po staveních. Tak tomu bylo v jižních Čechách, jinde chodily bez masek jen s pomoučeným obličejem. Když přišly do domu, většinou mlčely a jejich vystoupení mělo podobu pantomimy. Jelikož v této době jsou vánoce na spadnutí, dohlížely ,,Lucky“ jak se jim říkalo, jestli má hospodyně naklizeno. V ruce držely peroutky nebo metly, jimiž ometaly všechny kouty a vymetávaly prach a všechno zlé. V tento den se nesmělo drát ani příst. Koho načapaly, tomu rozfoukaly všechno peří nebo sebraly kužel. Trochu drastický byl zvyk při němž Lucky chodily s dlouhým dřevěným nožem a vyhrožovaly mlsným dětem, že pokud se při adventu nepostí tak jim rozpářou břicho. Jak dobře víme lidé dříve měli strach z čarodějnic, věřilo se, že pokud se na Štědrý den rozdělá oheň ze 12-ti polen, nemá pak čarodějnice do domu přístup. Polínka však musela být postupně schovávána, a to ode dne svaté Lucie až po Štědrý den (každý den jedno). Svátek svaté Lucie se nejvíc slaví ve Švédsku. Lucie, které obcházejí v severských zemích, mají na hlavě korunu se svíčkami, jako předzvěst konce nejtemnějšího období roku. Lucie zpívá a dává naději, že po tmě se k nám vrátí světlo. Lucie ve Švédsku přináší světlo, v Čechách čistotu (čerpáno z různých zdrojů na internetu). 

Pranostiky pro tento den: 
Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá.
Jaké jsou dni o svaté Lucii do Božího narození, takové jsou též měsíce příštího roku.
Když přijde svatá Lucie, najde tu už zimu.
Na svatou Lucii jasný den, urodí se konopí a len.

inspirace internet
Pin It

12. prosince 2011

Advent našich prababiček

inspirace skanzeny
Pin It

Starý kameninový krajáč

Mám z něj děsnou radost. Miluji kameninové hrnce. Slouží mi jako obaly na květináče :-). 


Pin It

Polaz

Lenka Včelka mě navedla na myšlenku, ještě zkusit vyrobit vánoční polaz. Polaz je vánoční a novoroční výzdoba domácností. Název je odvozen z polaziti – choditi po koledě, polazník – koledník. Na Moravě mívá až jeden metr v průměru. Nejsem si jistá, jestli to pro letošek zvládnu, ale určitě udělám příští rok. Krásný polaz i s návodem má na svých stránkách kamarádka Hanka Hořáková, kterou znáte určitě z Receptáře prima nápadů :-) a zrovna včera tam barvila jedlou sůl do koupele.

inspirace internet
Vánoční svátky o století zpátky
Kamila Skopová
Pin It

11. prosince 2011

Stříbrná adventní neděle


Pin It

Andílci z papíru


Pin It

České vánoce

Autor knihy Petr Herynek sepsal na základě svých bohatých dlouholetých zkušeností s pořádáním vánočních výstav nevšední knížku určenou široké veřejnosti. Představuje v ní slovem i jedinečnými barevnými ilustracemi tradiční zvyklosti spojené s nejkrásnějšími svátky roku, objasňuje jejich původ a smysl, symboliku, obyčeje, o nichž většina z nás už nejspíš slyšela, ale neví, odkud pocházejí, co vše obsahují, proč se vlastně drží (např. advent, sv. Martin, sv. Kateřina, sv. Barbora, sv. Mikuláš, sv. Lucie, Štědrý den, sv. Štěpán, Silvestr, Tři králové atd.). Ukazuje rozmanité vánoční předměty a dekorace (např. adventní věnec, mikulášský vrkoč, figurky z ovoce, kominík, třesolky, stolovníček, trnkový svícen, kolední proutky atd.) a často prozrazuje postup výroby, aby si je každý mohl vyrobit. Nechybí pochopitelně tradiční i novodobé ozdoby na vánoční stromky z nejrůznějšího materiálu (např. ptáčci v kleci, ozdoby z balzového dřeva, dřevěné korálky, ozdoby z hoblin, z lískových oříšků, z kukuřičného šustí, z lýka, textilu, papíru atd.), uceleně jsou podány recepty na vánoční a jiné sváteční pečivo (mikulášské, sněhové, vizovické, mandlové, preclíky, marcipán, slané pečivo atd.). Své místo o Vánocích mají i vůně a rozmanité koření. Kniha poukazuje na hezké zvyky, které přežívají a které podle návštěvnosti vánočních výstav (výstavu na Pražském hradě v roce 2001 navštívilo 32 000 lidí) získávají čím dál tím více na oblibě. Pin It

Vrkoč podle Kamily Skopové

O této úžasné spisovatelce jsem tu dávala před rokem krásné video z její chaloupky, ale bohužel zánikem Public TV, kde se Hobby show Jirky Savince vysílala, zmizelo i video v propadlišti dějin, což je velká škoda. Dnes, když jsem koukala na blog Mokopy, tak mě ní zaujal staročeský vrkoč, kde základem je pletenec z vánočkového těsta. Obdobou může být vánoční neboli mikulášský vrkoč z východních Čech, který je taky krásný a hlavně méně pracný :-). V podstatě se shodují pouze názvem. Mohou příjemně ozdobit adventní interiér a vydrží, pokud se někdo nepustí do dobrůtek na vrkoči vysázených, až do Nového roku. Vyhledejte pěkný keramický hrnek a naplňte ho vlhkým pískem nebo aranžovací hmotou. Po celém povrchu napíchejte drobné snítky krušpánku (buxus) a pak osázej hrnek hustým lesem špejlí s množství drobností, které mají svou symboliku nebo prostě jenom dobře chutnají. Budou tu miniaturní ozdobené perníčky, sněhové pusinky, sušené švestky, velké rozinky sultánky, meruňky, fíky a křížaly, pozlacené ořechy, kuličky a ptáčci pečení z těsta, nabobnalý hrách, šípky, malé makovice, malá červené jablíčka a třeba kostičky proslazené pomerančové kůry. Pod některé dobroty můžeš podložit kolečko červeného a zlaceného papíru nebo vyškrobeného kanafasu s drobným vzorkem kostiček či proužků. Barvy těchto doplňků omez na červenou, bílou a zlatou, aby celý výtvor nepůsobil příliš strakatě (čerpáno z knihy Kamily Skopové Hody, půsty, masopusty).

Vánoční svátky o století zpátky
Kamila Skopová


Pokud se někomu líbí růžička z jablka, tak na blogu Ivči jsem našla návod

inspirace internet
Pin It