24. prosince 2011

Půlnoční


Jedu domů po trati, jedu přes kopce
Za okny padá, padá sníh, budou Vánoce
Chmury, trable, starosti, nechal jsem ve městě
Už slyším lidi na půlnoční zpívat v kostele
Aleluja, aleluja...
(Václav Neckář)
Pin It

Tak zase za rok...

...nějak rychle to uteklo. Stejně to těšení a čekání je na tom to nejlepší :-).


Pin It

Štědrý den

Ke Štědrému dni se váže zřejmě nejvíce zvyků, pověr a praktik. Tradiční vánoční zvyky se předávaly z generace na generaci a v dnešní době většina z nich již nemá původní podobu. Jsou přizpůsobené modernímu světu a tím vznikají novodobé tradice postavené na starých základech. Naši předkové byli nejen z většiny silně věřící, ale také hodně pověrčiví. Než zasedli ke štědrovečernímu stolu, stoupl si každý člen rodiny bosou nohou na sekeru ležící na zemi. To proto, aby ho v dalším roce nebolely nohy. Po večeři se všichni společně pomodlili a vzpomínali na to, co dobrého nebo špatného je v uplynulém roce potkalo. V průběhu večera se nikdo nesměl zvednout od stolu do té doby, dokud všichni nedojedli. Věřilo se, že o dalších Vánocích by se rodina nesešla celá. Z kapra, servírovaného k slavnostní večeři, schovala hospodyně šupiny – to proto, aby se v domácnosti držely peníze. Tyto dva vánoční zvyky se v mnoha rodinách dodržují dodnes.
Stromečku, vstávej, ovoce dávej,
umyj se, ustroj se, je Štědrý den!

Ježíšek k nám jednou v roce
chodí vždycky na Vánoce.
Na Štědrý den po setmění
moje sny se v dárky změní.


Pin It

Novoluní

Novoluní nebo také Nov je jednou ze čtyř fází Měsíce. Je to okamžik, kdy se Měsíc nachází mezi Sluncem a Zemí a my ho proto nevidíme. Tehdy je Měsíc v největší vzdálenosti od Země. V kalendářích je novoluní značeno jako černý vybarvený kruh. Při novoluní jsou nejvhodnější kouzla, kterými chcete podpořit nové začátky, projekty a cíle. Přání vyslovená při novoluní se plní. Vrchol toho dnešního je 19:06.


Magické rituály:
  • vezměte semínko nějaké rostliny, sevřete ho v dlaních a vložte do něj svůj záměr konkrétního projektu, který se má zdařit. Poté semínko zasaďte.
  • vezměte bílou svíci a namočte ji do olivového nebo mandlového oleje (ne knot!). Poté si představte nový projekt a svíci zapalte. Zapalujte ji každý večer ve stejnou dobu až do úplňku.
  • uchopte stříbrnou stuhu, představte si svůj cíl a poté uvažte na stuze 3 uzly. Při vázání uzlů vždy vyslovte daný záměr. Stuhu zavěste na strom ve vaší zahradě a nechte ji tam viset až do dalšího novoluní. Poté stuhy rozvažte, očistěte ji a schovejte k dalším kouzlům.
  • hned po Novoluní, jakmile se na obloze objeví srpek nového měsíce, vyjděte ven a něco si přejte. Nikomu to však neříkejte, dokud se přání nevyplní!
Pin It

23. prosince 2011

Přání


Pin It

Mandy
Pin It

Dny zázraků a přání

Pin It

Vánoce na romantickém statku

Myslím, že bych tam dokázala bydlet :-). Tedy v kuchyni určitě :-D. Jen pro sebe bych to zařídila troch víc babičkovsky...

inspirace iDNES
Pin It

Vánočka Zdeňka Štěpánka

Kdo ještě nemá upečeno, tak může zkusit podle receptu na iDNES

inspirace iDNES
Pin It

22. prosince 2011

Keramický andílek a cesmína

Další andílek si ke mě našel cestu a já za něj děkuji své kamarádce Monice, kterou určitě znají ti, co pletou z pedigu a koukají na Rady ptáka Loskutáka. Včera si udělala chvilku ve svém nabitém programu a stavila se :-). Ještě jsem dostala krásné háčkované zvonečky a žlutě panašovanou cesmínu. Víte že pokud si zakoupíte cesmínu  jako keř v květináči, můžete jej použít místo vánočního stromečku? Pokud se budete o něj starat, stříhat, hnojit, přesazovat a dodržovat postupné oteplování a ochlazování, vydrží Vám i několik let, než jej budete muset zasadit na zahradu. Ale tento způsob pěstování je pro hodně trpělivé jedince a je lepší pěstovat cesmínu v zahradě. K bohaté úrodě ale nepostačí mít na zahradě jen jednu cesmínu, jelikož jsou to rostliny dvoudomé, což znamená, že existují zvlášť samčí a samičí jedinci. Pokud chceme, aby nám cesmína plodila, musíte mít vysazena obě pohlaví. Její dekorativní větvičky doplněné sytě červenými bobulemi jsou společně s chvojím nejžádanější vánoční dekorací. V cizině se proto pěstují i na plantážích. Například v Anglii má cesmína stejné postavení jako u nás vánoční chvojí a stromeček. U nás se cesmína do vánoční výzdoby začala přidávat až nedávno – někdy kolem roku 1900. První cesmína byla v Čechách vysazena kolem roku 1880 v sychrovském zámeckém parku, který nechal založil kníže Kamil Rohan. Z unikátní zahrady se dodnes zachovala část arboreta, kam byly vysazovány dovezené vzácné dřeviny. Už staří Římané při svých oslavách slunovratu posílali větvičky cesmíny svým přátelům coby důkaz náklonnosti a podobný zvyk je znám i u našich německých sousedů. Já dostala zrovna dneska takovou větvičku od své kamarádky Jutty z Rakouska v krásné vánoční krabičce. V encyklopediích se o cesmíně dočtete, že z ní byl uvinut trnový věnec, který měl Ježíš na hlavě při svém ukřižování. Měl symbolizovat královskou korunu nového židovského krále. Křesťané považují cesmínu za symbol věčného života – pichlavé listy představují již zmíněnou Kristovu trnovou korunu a červené plody jeho krev. Podle pověsti měl jeden trn z této koruny získat císař a český král Karel IV. a nechat jej vsadit do Svatováclavské koruny. Cesmína byla v lidových zvycích využívána různými způsoby. Například anglické slečny napsaly jména svých nápadníků na tři cesmínové lístky, které si vložili na noc pod polštář. Lístek, který ráno vytáhly jako první jim sdělil jméno jejich budoucího manžela. O cesmíně se také traduje, že chrání proti čarodějnicím, zlým duchům, blesku, ohni a jedu. Proto se u stavení vysazovaly živé ploty z cesmínových keřů a z jejího dřeva se vyráběly prahy k domovním dveřím.


Pin It

Zlatice

Tak už je to jasný, svatba nebude :-D. Barborka sice možná vykvete, ale nebude to tedy na Štědrý den. Ale zlatice kvete jako o život, tak že hubený rok nebude. Zlatá kvítka jsou příslibem bohatství a dostatku, ale tedy v mém případě tomu moc nevěřím :-). No uvidíme...


Pin It

Jaro přeje připraveným

Už to pomalu začíná. První vlaštovka v podobě katalogu s jarními kytičkami :-). I moje nejoblíbenější Krulichovo zahradnictví už mám na svých internetových stránkách plno novinek, které budou na jaře 2012 prodávat. Už se moc těším, jak zase neodolám  :-). 


Pin It

Anděl bez křídel

Dneska mi dorazil balík naplněný úžasnými věcmi.
Jutto und Peter vielen Dank ♥♥♥.
Ich bin ein großer Schuldner.
A děkuji za snítky cesmíny.  staří Římané při svých oslavách slunovratu posílali větvičky cesmíny svým přátelům coby důkaz náklonnosti ♥♥♥. 


Pin It

Zásoba svíček

Neustále doplňuji zásoby, protože moje spotřeba je děsná :-). A takovým názvům jako Babiččina kuchyně a nebo Vánoční strom se nedá odolat :-). 


Pin It

Čas letí jako bláznivý...

Koho je ten dnešní den,
kdo je na něj narozen?
Jsi to přeci jenom Ty,
naše milá Natali,
přejeme Ti krásné dny.
Lásku, teplo, sluníčko,
vždyť jsi naše srdíčko ♥.


Pin It

21. prosince 2011

Rozkrajování jablíček


Vánoční stromeček
zavoní v pokoji,
maminka u stolu
jablíčko rozkrojí.
A když ho rozkrojí,
uvidí hvězdičku,
co byla schovaná
v červeném jablíčku.


Rozkrajování jablíček je další z mnoha vánočních zvyků. Objevila-li se hvězdička, znamenalo to štěstí, byl-li tam ale kříž, znamenalo to smrt nebo vážné onemocnění. Podobně se věštilo z vlašských ořechů - černý vnitřek znamenal neštěstí a smutek, zdraví ořech pak radost a štěstí.

inspirace internet
Pin It

20. prosince 2011

Slepice a kohout...

nebo kohout a slepice? No je to jedno, jen prostě začínám pomalu přemýšlet nad jarními dekoracemi :-D. 

inspirace internet
Pin It

Napečeno


Pin It

Modré ne z nebe, ale z Chebu....

a taky z Břeclavi :-). Dostala jsem krásné dárky od svých kamarádek ♥♥♥.Pin It

19. prosince 2011

Jmelí

Keltští kněží druidové považovali jmelí za magickou rostlinu, která umí odhánět zlé duchy a zabraňovat požárům. Proto ji zavěšovali zvláště v období zimního slunovratu do domů a tento zvyk se u Angličanů uchoval do dnešních dnů. Druidové Keltů totiž věřili v nadpřirozené schopnosti této zvláštní rostliny, a tak ji všemožně uctívali a legenda také praví, že je stínali ze stromů zlatými srpy a odtud údajně pochází náš zvyk jmelí pozlatit. Jmelí bylo starými Kelty rovněž považováno za symbol plodnosti. To má za následek skutečnost, že se nyní pod jeho větvičkami líbáme, což nám má přinést štěstí a lásku. K nám se tato tradice dostala z Anglie na počátku minulého století. Řadu pohanských legend pak doplňuje křesťanská. Jmelí bylo podle ní původně stromem, z jehož větví vyřezal Josef kolébku Ježíši. Za 33 let strom porazili Římané a na kříži z něj Ježíše ukřižovali. Strom se natolik styděl za svůj úděl, že se rozpadl na malé keříky a dnes přináší jen dobro každému, kdo pod ním projde. Jedna legenda také říká, že jmelí bylo kdysi stromem, ze kterého byl zhotoven kříž, na němž zemřel Kristus. Strom hanbou uschnul a přeměnil se v rostlinu, která sesílá dobro na všechny, kteří pod ní projdou. Většinou se dává hned za vchodové dveře do domu, aby nikdo zlý nekazil vánoční pohodu. Nosí ale štěstí jen tomu, kdo jím byl obdarován, ale ne tomu, kdo si je koupil pro sebe. A já si říkala, proč se mi štěstí pořád vyhýbá :-). Ale dnes jsem tu měla kamarádku Riju a ta mi jmelí donesla. Tak  že jsem byla obdarovaná a budu čekat, že si mě štěstí konečně najde :-). 


inspirace internet
Pin It

Veselé vánoce podruhé...

Sehnala jsem ramínko, Tony dodala oříšky a už mám veselé vánoce :-). 


Pin It

Krásné vánoce...

... i tobě Jani do 3D ♥♥♥ a moc děkuji :-).


Pin It

Vánoční vrkoč

Dneska jsem ho konečně spáchala :-). 


Pin It

Imitace dřeva

Mám hrozně ráda tyhle jakoby staré "lapače prachu" a když jsem narazila na hračky s modrou kombinací, tak jsem neodolala. Medvídci budou mít aspoň společnost :-). 

inspirace internet


Pin It

18. prosince 2011

Vánoce na Zelňáku


Dneska jsem konečně vyrazila do víru velkoměsta a vánočních trhů. Bylo to super a dokonce jsem skoro ani nic neutratila. Neodolala jsem jen u kalendáře Tajné bylinkové rady naší babičky. Není to klasický kalendář. Publikace je míněna jako dekorační závěs s obrázkem a textem pro každý týden v roce. Používá se stále dokola, neobsahuje kalendárium, ale mění se pouze podle měsíců v roce. Obrázky a koláže ze starých herbářů jsou doplněny starobylými texty, které dnes občas vzbuzují i úsměv. Publikace by měla sloužit jako krásný doplněk kuchyně nebo jídelny. Je doplňkem úspěšné řady Tajných receptů naší babičky pro ty, kteří mají rádi léčivé bylinky a koření. Už visí v kuchyni :-). 
Pin It